Hackerlara Rağmen Kripto Para Neden Hala Güvenli?

22.10.2020
34
Hackerlara Rağmen Kripto Para Neden Hala Güvenli?

Kripto para birimi için iddia edilen en büyük avantajlardan biri güvenliğidir . Her madeni paranın hareketini izleyen dijital defter olan blok zinciri hacklenemez. Para birinin çantasından kaybolmaz, bir daha asla görülmez. Blockchain üzerindeki kayıtlara bakmak ve çıkarıldığı andan mevcut konumuna kadar her madeni paraya ne olduğunu görmek mümkün. İşte bilgisayar korsanlarına rağmen kripto para biriminin hala güvenli olmasının nedeni budur.

Teorik olarak, Bitcoin çalınamaz bir para olmalıdır. Pratikte bu şekilde yürümedi.

Dijital para birimleri bir değer kazanır kazanmaz hırsızların dikkatini çekti. Ve bu hırsızlar çok zeki ve çok etkiliydi. Bir banka soymak, genellikle bir yün ve silah satın almak anlamına gelir ve bir güvenlik görevlisi tarafından vurulma riski taşır. Dijital bir madeni paranın çalınması, genellikle bir hırsızın yatak odasında klavye ve internet bağlantısından daha tehlikeli bir şey kullanılarak gerçekleştirilebilir.

2005 yılında Brezilya’da gerçekleşen en büyük fiziksel banka soygunu, “yalnızca” 69.8 milyon dolar değerindeydi . Bir rapora göre , yalnızca 2019’da suçlular 4,26 milyar dolarlık dijital parayla kaçtı .

Bu, kripto para birimlerinin güvenliğinin abartıldığını ve paranızı yatağın altındaki metal bir kutuya saklamanın daha iyi olduğunu gösterebilir.

Ama o kadar basit değil.
Hack’lerden hiçbiri blockchain’in kendisinde gerçekleşmedi.

Birkaç saldırı, bireysel telefonlara yapılan saldırıların sonucudur, ancak soygunların çoğu borsalarda gerçekleşmiştir. Bir değişim, insanların paralarını bir işlemde transfer etmeden veya itibari paraya dönüştürmeden önce depoladıkları yerdir.

Hırsızlar söz konusu olduğunda, borsalar paranın olduğu yerdir.

Bir borsanın sistemine girebilen ve kullanıcı anahtarlarına erişebilen bir bilgisayar korsanı, diğer insanların fonlarıyla istediği her şeyi yapabilir. Ve hırsızların kazandıkları para geri zorlanamazken – bir blok zinciri genellikle işlemlerin geri alınmasına izin vermez – para izlenebilir.

Dijital defter her madalyonun hareketinin kaydını tutar. Borsadan çalındıktan sonra paranın nereye gittiğini herkes görebilir. Bir birey, fonlarının ilişkili olduğu açık anahtara kimin sahip olduğunu göremez – ancak anahtarın kendisini görebilir.

Bu, kurbanlar paralarını geri alamazken dondurabilecekleri anlamına gelir.

CoinCheck hacklendikten sonra, borsa çalınan tüm paralarını tutan on bir adresten oluşan bir liste belirledi ve yayınladı.

Bu adreslerin her biri artık şunu belirten bir etiket taşıyor:

“Coincheck_stolen_funds_do_not_accept_trades: owner_of_this_account_is_hacker.”

Geliştiriciler daha sonra borsaların bu paraları otomatik olarak reddetmesini sağlayan bir araç yarattı.

Yani hırsızlığın değeri yarım milyar dolar olsa da, çalınan paralar artık hırsız olan pis-pis-pis-çürük-hile yapan [pislikler] için neredeyse değersizdir. Asıl sahipleri onları geri alamayabilir, ancak hırsızlar da onları hareket ettiremez. Sanki bir banka, banknotlarına, çalındıkları anda onları siyaha çeviren özel bir boya koymuş gibi.

Bu olayların kripto para kullanıcıları için birkaç etkisi var.

  • Birincisi, hepimiz kripto güvenlik hakkındaki aldatmacaya rağmen, soyulmanın mümkün olduğunu, bu yüzden dikkatli olmaları gerektiğini bilmeliyiz.
  • İkinci olarak, özel anahtarlarınızı güvende tutun .
  • Yalnızca transfer yapmak ve işlemleri gerçekleştirmek için gereken miktarları çevrimiçi olarak saklayın.
  • Büyük fonların özel anahtarları, saldırıya uğramamaları için soğuk depoda tutulmalıdır. Ancak kullanıcılar, madeni paralarının kaybından korkmamalı. Kabarık cüzdanları ve pahalı mücevherleri olan tiyatro oyuncularının aksine, bireyler genellikle dijital para çalmak isteyen dijital hırsızların hedefi değildir.
  • Kripto para sistemindeki zayıf bağlantılar , blok zinciri veya bireyler değil, borsalardır.
  • Cryptocurrency kullanıcıları yalnızca sigorta taşıyan borsaları kullanmalıdır. Binance bu yılın başlarında 40 milyon dolar çalındığında, şirket “büyük ölçekli bir güvenlik ihlali” duyurdu.
  • Borsa, acil durum sigorta fonundan yararlanabildiği için hiçbir Binance müşterisi kişisel kayıp yaşamadı.

 

ETİKETLER: , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın