Sanallaştırma Yazılım Testini Nasıl Dönüştürür?

22.10.2020
34
Sanallaştırma Yazılım Testini Nasıl Dönüştürür?

Yazılım geliştirme , yazılım test yatırılan zaman miktarı doğrudan bitmiş ürünün başarısı için ilişkilidir. Bununla birlikte, önceliğin pazara sunulması olduğunda hiç kimse bir ürünü sonsuz bir şekilde test edemez. Birim testi gibi teknikler, yazılım geliştiricilerin kreasyonlarını nasıl eleştirdiklerini kolaylaştırmaya yardımcı oldu, ancak bunlar tam bir çözüm değil.

Test uzmanları, sanallaştırmanın devreye girdiği uygun test ortamları oluşturmak için hala mücadele ediyor.

Sanallaştırma, test uzmanlarının belirli koşullar altında çalışan yazılımı denemek için kullanabilecekleri belirli parametrelerle sanal bir bilgi işlem ortamı oluşturmayı içerir. Tarihsel olarak, bu ortamları oluşturmak, bu sürecin gerçekten önemli olan kısmından zaman ve diğer kaynakları tüketti: gerçek testleri çalıştırmak. Ancak şimdi, birden fazla sanal ortam tek bir makinede oluşturulabilir, böylece test önceliği alır.

Sanallaştırmanın diğer avantajları arasında daha iyi kaynak dağıtımı, donanımda maliyet tasarrufu ve iyileştirilmiş siber güvenlik desteği bulunur. Avantajlar derinlemesine çalışır – ancak yalnızca sanal test ortamları gerçek dünya koşullarını doğru bir şekilde taklit ettiği ve güvenilir bir güvenlikle desteklendiği sürece. Bunun için geliştiriciler  , sanallaştırmaya dayalı yazılımları test etmek için Microsoft ve Amazon gibi üçüncü taraflara yöneliyor  .

Giderek artan bir şekilde, bu sadece bir seçenek değil – en  iyi  seçenek.

Sanallaştırma İlerliyor

Sanallaştırma büyük olasılıkla yazılım testinde standart haline gelecek çünkü iki temel zorluğu ele alıyor: güvenlik ve özgüllük. Sanal makineler, fiziksel donanımdan daha az savunmasızdır, bu da onları, aksi takdirde bilgisayar korsanlarının eline geçebilecek hassas yazılımları test etmek için daha güvenli hale getirir  .

Sanallaştırma ayrıca, geliştiricilerin her şey yerine bir işletim sisteminin yalnızca bir bölümünü yeniden oluşturmasına olanak tanıyan Docker ve Kubernetes gibi konteynerleştirme çözümlerini de destekler. Daha iyi güvenlik ve daha fazla esneklikle, testler verimli bir şekilde ilerler.

Şirketimizde benzer bir şey yaptık: Orijinal makinemizin tam bir kopyası olan iki ek sanal makine oluşturduk. Tüm işlemler bu sanal makinelerde gerçekleştirildi, bu nedenle bir çökme veya hacklenme konusunda endişelenmemize gerek kalmadı. Bu yaklaşım aynı zamanda güvenlik testi sırasında ana makineyi kullanmaktan kaçınmamızı sağladı ve ayrıca bir arıza durumunda sanal makinelerin yedeklerini ana makinede depolayabildik.

Doğası gereği sanallaştırma, test sürecinin derinliğini ve kalitesini artırır.

Geliştiriciler test için daha az saat harcıyor olabilir  , ancak sanal ortamların gerçek bilgi işlem koşullarını taklit etme sonsuz potansiyeli sayesinde daha fazlasını öğreniyorlar. Uyumluluğun sınırlarını test etmek veya farklı kullanıcı profilleri ile deneyler yapmak – bir zamanlar çok zor kabul edilen şeyler – artık herhangi bir geliştirme ekibi tarafından erişilebilir durumda.

Varsayımsal test uzmanlarının sanallaştırmayı nasıl kullanabileceğini düşünün. Yazılımda bir hata bulduklarında, esasen tüm göze çarpan ayrıntıları kaydederek bir anlık görüntü oluştururlar. Bu anlık görüntü daha sonra, daha fazla çalışma için orijinal sanal ortamın klonlanmış bir kopyası üzerinde çalışan başka bir geliştiriciye gönderilir. Sanal ortamdaki bir hata, o ortamdaki fiziksel makineye zarar veremeyeceğinden, test uzmanı hatayı özgürce keşfedebilir.

Pratikte sanallaştırma, testin hızlı ama aynı zamanda dikkatli bir şekilde ilerlemesini sağlar, ancak sanallaştırma mükemmel değildir.

Sanal makineler tüm bilgi işlem ortamlarını tamamen taklit edemez. Ayrıca teknik sorunlar ortaya çıkabilir ve son testler her zaman gerçek makinelerde yapılmalıdır. Ancak dezavantajlara rağmen sanallaştırma tüm alternatiflere göre önemli avantajlar sunar.

 

ETİKETLER: ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.