Sosyal Medya Bir Tepki Dalgasıyla Yüzleşebilir mi?

02.11.2020
45
Sosyal Medya Bir Tepki Dalgasıyla Yüzleşebilir mi?

Uzun yıllar boyunca sosyal medya, evrensel olarak faydalı yeni bir teknoloji olarak müjdelendi . Arkadaşlarımız ve aile üyelerimizle bağlantıda kalmamızı sağlayacak bir şey, yeni insanlarla tanışmak ve önemli nedenleri desteklemek için bir araç ve potansiyel olarak işi ve kişisel ilişkileri sonsuza dek yeniden tanımlamamıza izin verebilecek bir platform olarak görülüyordu.

Medya platformları, yaşama ve başkalarıyla etkileşim kurma şeklimizde bir ölçüde devrim yarattı. 2006 ve 2020 arasında, yıllar içinde gelişen birkaç temel dayanakla (daha iyi ve daha kötü) düzinelerce platformun yükselişini ve düşüşünü gördük. Peki medya buradan nereye gidiyor ?

Görünüşe göre medyaya yönelik kültürel tutumlar değişmeye başlıyor ve bu eğilim devam ederse, sosyal medya tam teşekküllü bir toplumsal tepkinin gücünü hissedebilir. Bu, medyanın geleceği için ne anlama geliyor? Ve bu nasıl ortaya çıkabilir?

Sosyal Medyaya Daha Fazla İlgi

Medyanın daha fazla olumsuz ilgi görmesinin bir nedeni, daha yoğun bir şekilde incelenmesidir. Bunun bir kısmı sosyal medya platformlarının daha fazla kullanıcıyı cezbetmesi ve günlük hayatımıza daha fazla gömülmesinden kaynaklanıyor; doğal olarak, daha etkili platformlar daha fazla dikkat çekme eğilimindedir.

Şüphe uyandırıyor.

Ancak bu aynı zamanda, artan sayıda uzman, ünlü ve diğer yüksek profilli bireylerin sosyal medyanın toplumumuz için iyi olduğu fikrine şüphe duymasından kaynaklanıyor.

Yakın tarihli bir örnek olarak Netflix belgeseli The Social Dilemma , sosyal medya platformlarının bizi böldüğü ve bizi perişan ettiğine dair imalarıyla büyük ilgi gördü.

Son birkaç yılda sosyal medya kullanımı ile ruh sağlığı sorunları arasındaki ilişkiyi inceleyen yüzlerce kitap yayınlandı. Saygın otoriteler de dahil olmak üzere milyonlarca insan, sosyal medya hesaplarını silme sözü verdi veya bu sosyal kanalları kullanmayarak (veya farklı şekillerde kullanarak ) periyodik olarak “detoks” yaptığını iddia etti .

Sosyal Medyayla İlgili Sorunlar

Kullanıcıların giderek daha fazla farkına vardıkları, sosyal medya ile ilgili bir dizi olumsuz sorun var. Örneğin:

 • Depresyon, yalnızlık ve anksiyete: Sosyal medya platformlarını aşırı ve hatta düzenli olarak kullanan pek çok kişi, yalnızlık, depresyon ve anksiyete gibi akıl sağlığı sorunlarından muzdariptir.

  Bunun için birçok nedeni vardır. Örneğin, sosyal medya insanlara arkadaşlarına ayak uydurmaları için baskı yapma eğilimindedir; Dışarı çıktığını ve evde yalnızken eğlendiğini bildiğiniz insanların görüntüleri, kaçırdığınızı veya önemsiz olduğunuzu hissetmenize neden olabilir.

  Benzer şekilde, medya haber kaynakları duygusal olarak yüklü hikayeleri tercih etme eğilimindedir, bu da daha olumlu hikayeler görmek yerine, zaman çizelgenizde kötü veya çileden çıkaran haberleri okumanızı daha olası hale getirir.

  Bunun da ötesinde, sosyal medya size bağlılık yanılsamasını verir ve hayatınızdaki önemli insanlara anlamlı şekillerde ulaşma olasılığınızı azaltır.

 • Veri gizliliği sorunları .

  Medya şirketleri, özellikle Facebook, veri gizliliğinden yoksun olmaları, şeffaflık ve kullanıcı kontrolünden yoksun olmaları nedeniyle eleştirildi . Örneğin, çoğu medya platformu, kullanıcıları üzerinden milyonlarca veri noktasını açıkça toplayarak gelir elde etmenin bir yolu olarak bunları reklamverenlere satmaktadır. Ancak, üçüncü taraf uygulamaları bu bilgileri veya sizin izniniz olmadan sizinle ilgili daha fazla bilgi topladığında ne olur?

  Profilinizi özel olarak ayarlamış olabilirsiniz, ancak diğer kişilerin veya kuruluşların sizinle ilgili anlamlı veriler bulamayacağından emin misiniz? medya platformları, mahremiyeti ihmal ettikleri için itibar kazanmıştır.

 • Sansür ve bilgi kontrolü . medya şirketleri de beğenmedikleri haberleri sansürleme veya kaldırma yetkisine sahiptir; platformlarında dolaşan bilgiler üzerinde bir dereceye kadar kontrole sahipler. Bazı yönlerden bu, kullanıcılar için iyi bir şeydir.
ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın