İşletmenizin Sosyal Medya Analiz Verilerini Kullanması

03.11.2020
40
İşletmenizin Sosyal Medya Analiz Verilerini Kullanması

Son yıllarda, sosyal medya, sesinizi tüketicilere ulaştırmanın nispeten en etkili pazarlama yolu haline geldi. Ancak asıl sorun, sonucunuzu ölçmek için verimli bir araca sahip olmanız gerektiğidir. Sosyal medya geleneksel reklamcılık medyasından daha ucuz olsa bile paranızı boşa harcamak istemeyeceksiniz. İşletmenizin sosyal medya analiz verilerini nasıl kullanabileceğini de bilmek isteyeceksiniz.

Sosyal medya analitiği veri girişimlerini ölçmek için kullanılan yöntemler çoktur.

İsteyeceğiniz ilk şey, tüm sosyal medya analiz programının doğru yönde size rehberlik edecek bir ölçüt olarak elde etmek istediğiniz şeyin bir şablonu. Sosyal medyadan toplanan bilgileri analiz etmek hiç şüphesiz bir bilim haline geldi . Aşağıdakiler dünyanın en iyi üç uygulamasıdır.

1. Hedefleri izleyen ölçümleri seçin.

Bir işletme olarak, nihai hedefiniz şüphesiz sosyal medya faaliyetlerine yatırmış olmanız gereken parayla iyi bir yatırım getirisi elde etmek olacaktır. Amacınız, sosyal medyanın doğrudan satın almalara veya dönüşümlere yol açtığını kanıtlamak olmayabilir. Bunun açıkça katkıda bulunan bir faktör olduğunu tespit edebilmelisiniz. Altta yatan faktör, belirli hedefleri etkili bir şekilde takip edebilen sosyal medya analitiği veri noktaları bulmaktır. Daima gerekli ölçümleri toplamanın yollarını arayın.

Pazarlama analitiği firması Practico Analytics’in kurucusu Ruben Ugarte’ye göre , “Birçok şirket o kadar ileri gitmiyor. [A] önemli bir metriğe aday olan her metriğin artılarını ve eksilerini tartışmak önemlidir. Herkes, ölçümlerin girişimin ilerleyişine ilişkin algıyı nasıl etkileyebileceğini anlamak isteyecek ve böylece işi yapanların daha iyi sonuçlara doğru ilerleyebilmesi için. “

Hedeflerinize uygun ölçümler bulmak için çok fazla beyin fırtınasına ihtiyacınız var.

Amacınız satışları artırmak olduğunda, tek başına başarılamaz. Bunu gerçekleştirmek için bazı başka ölçümler ve mini hedefler başlatmalısınız.

2. Ortam bilgisi.

Kullanmak istediğiniz ortam hakkında iyi bir bilgiye sahip olmanız gerekir. Bilgi, bir hedefin platforma uygunluğunu ve kullanmak istediğiniz sosyal medya analitiği veri ölçümlerinin uygun olup olmadığını belirlemede esastır .

Örneğin Facebook ve Instagram’dan beklediğiniz, LinkedIn’den oldukça farklı olacaktır. Facebook ve Instagram, trafiği artırmak için etkili bir şekilde kullanılabilirken, LinkedIn topluluklar oluşturmak içindir.

Linkedin ile trafik değil, genel büyüme ararsınız. Ortamınız hakkında net bir bilgiye sahip olduğunuzda, neyi ölçeceğinizi kesin olarak bileceksiniz.

3. Gerçekçi gelecek hedefleri belirlemek için analitiği kullanmak.

Veriler için analitik girişiminizin arkasındaki fikir, karar verme sürecinizi etkinleştirmektir. Sosyal medya analitiği verileriyle, gelecekte neyi göndereceğinizi, kimi hedefleyeceğinizi ve maksimum yatırım getirisi için kaynaklarınızı nereye yönlendireceğinizi seçebilirsiniz .

Ancak karar verme süreciniz, hikayenin yalnızca bir tarafına sahip olacağınız için yalnızca kendi performansınıza dayalı olmamalıdır.

Piyasada neler olup bittiğini dikkate almalısınız. Doğru verilerle donatılmışsanız, ihtiyacınız olan hemen hemen tüm cephaneliğe sahip olursunuz ve kuruluşunuzun kaderine hızlı bir şekilde dönüş yapabilirsiniz. Pek çok olasılığınız var, ancak asıl önemli olan, analitiğin strateji oluşturmanıza olanak sağlamasıdır. Neyin işe yarayıp neyin yaramadığını ve nerelere dalmanız gerektiğini eleyebileceksiniz. Yapmanız gerekenden daha fazla kaynağa yatırım yapmamak için izleyin.

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.