Açıkça Tanımlanmış Bir Bulut Stratejisi Nasıl Geliştirilir

06.11.2020
42
Açıkça Tanımlanmış Bir Bulut Stratejisi Nasıl Geliştirilir

Bulutun benimsenmesi, iyi bir nedenden ötürü buhar topluyor. Orada sayısız avantajları  her zamankinden daha bulut ve daha az risklere bir iş çalışan için. LogicMonitor anketine göre  , kurumsal iş yüklerinin% 83’ü  2020’ye kadar bulut tabanlı olacak.

İşletmenizin önemli avantajlar elde etme olasılığı yüksek olsa da, bulutu benimsemek bir anahtarı çevirmek kadar kolay değildir.

Bunun yerine, şirketinizin vizyonunu gerçekleştirmesine yardımcı olmak için bulut çabanız için iyi tanımlanmış bir strateji oluşturmalısınız.

Amacınız nedir?

İdeal bir bulut stratejisi belirlemenin ilk adımı, ihtiyaçlarınızı en iyi ne tür bulut ortamının karşılayacağını belirlemektir. Birincil hedefleriniz  esneklik ve ölçeklenebilirlik ise , Amazon Web Services veya Microsoft Azure gibi internette barındırılan genel bulut modelleri   en uygunudur.

Öte yandan, özel bir bulut, bazı şirket içi kaynakları korumanıza ve güvenli ve özel bir ağ üzerinden bilgi işlem gücü sağlamanıza olanak tanır  . Uyumluluğun önemli bir sorun olduğu sektörlerde, özel bulutlar tüm doğru düzenleme kutularını kontrol eder.

Hem genel hem de özel ortamlar şirketinize uygunsa, her iki yaklaşımı da dengeleyen karma bir bulut çözümü düşünebilirsiniz. Örneğin, özel bir bulut aracılığıyla yüksek riskli uygulamaları daha sıkı tutarken yüksek hacimli uygulamaları genel bir bulutta çalıştırabilirsiniz. Hibrit bulutlar, bu iki ortamın sorunsuz bir şekilde kaynaşmasına izin verir. Bu tür bir stratejinin   uygulanması daha pahalı olsa da, her iki dünyanın da en iyisini sağlayabilir.

Tercih ettiğiniz bulut modelini belirlemek, diğer her şeyin oradan nasıl gelişeceğini belirler.

Bir bulut yaklaşımına yatırım yapmadan önce hedeflerinizi ve bakış açınızı belirlemek için zaman ayırırsanız, sorunsuz bir geçiş için hazır olursunuz.

Bulut Benimseme Stratejinizi Oluşturun

Akıllı bir bulut benimseme stratejisi olmadan , beklentilerinizi karşılamayan bir bulut ortamına yatırım yapma riskini alırsınız  . En kötü durumda, orijinal çözümünüzden bir adım geride olan ve müşteri ve gelir kaybına yol açan bir bulut altyapısına sahip olabilirsiniz. Aşağıdaki beş adımda açıkça tanımlanmış bir bulut stratejisi oluşturarak bu senaryodan kaçının:

1. Bir kurum içi komite oluşturun. 

Olası cloud uygulamalarını değerlendirmek için bir paydaşlar komitesi atayın. Bu grup, uygulamaları düzenli olarak kullanan çalışanları, BT veri analistlerini ve diğer personeli içerebilir.

Komite pratik değilse, şirketiniz için doğru benimseme yolunu belirlemek için bulut sağlayıcınızla birlikte çalışın.

Çoğu hizmet sağlayıcı, size fiyat konusunda fikir vermek için ücretsiz veya düşük maliyetli bir danışmanlık sunacak ve çoğu, maliyetleri düşük tutmak ve erken satın alma sağlamak için geçişi aşamalı olarak yapmanıza yardımcı olacaktır.

2. Karar kriterleri geliştirin. 

Güvendiğiniz uygulama türleri ve bunların teknik özellikleri dahil olmak üzere mevcut ortamınızı, verilerinizin ihtiyaçlarını ve kısıtlamalarını, karşılamanız gereken yasal gereklilikleri ve iş yüklerini etkili bir şekilde yönetmek için performans gereksinimlerinizi göz önünde bulundurun.

Tüm bu farklı faktörler, maliyetli hatalardan kaçınırken optimum bir kullanıcı deneyimi sunmak için birlikte çalışmalıdır. Bulut çözümleri esnektir, bu nedenle vermeniz gereken birçok karar olacaktır. Seçtiğiniz bulut stratejisinin operasyonlarınıza en iyi şekilde hizmet edebilmesi için göz önünde bulundurmanız gereken kriterleri belirleyin.

3. Fayda ve risklerin bir analizini yapın. 

En yaygın kullanım durumlarınıza ilişkin bir genel bakış oluşturun, bunların potansiyel faydalarını ve risklerini inceleyin. Çoğu durumda, riskleri azaltmak için adımlar atabilirsiniz – ya da  algıladığınız riskler efsanelerden kaynaklanıyor olabilir .

Bu riskleri nasıl azaltacağınızı veya engelleyeceğinizi öğrenmek için nitelikli cloud sağlayıcınızla iletişime geçin. Hala uzun bir sorumluluk listeniz varsa, özel bir cloud ortamı en uygun olabilir.

4. Bulut tabanlı uygulamalarla kolaylık sağlayın. 

Buluta atlamak yerine, mevcut uygulamalarınızdan  bazılarını hizmet olarak yazılım eşdeğeriyle değiştirmeyi düşünün . Bu, dağıtım, güncelleme, ölçeklendirme ve her yerde bulunan bir bilgi işlem ortamını daha erişilebilir hale getirecek .

Sistemin ve işlemin erişilebilir olması, cloud geçiş zamanı geldiğinde kesintiyi sınırlama konusunda uzun bir yol kat edebilir. Kuruluşunuz kısmi bir cloud ortamında çalıştığında, tam cloud benimsemeyle ilişkili bir öğrenme eğrisi daha az olacaktır .

5. Olağanüstü durum kurtarma planınızı oluşturun veya güncelleyin. 

Bulutun cazibesinin bir kısmı, felaket kurtarma planlarındaki rolüdür .  Cloud , verileri kurtarma veya kesinti süresini sınırlandırma söz konusu olduğunda ağır işleri kaldırabilir. Şirket içi sunucunuz çökerse, bu arada bir anahtarı çevirebilir ve cloud dışında çalışabilirsiniz.

Kurtarma konusunda da bir ortağınız var: Genel olarak, yük cloud sağlayıcınıza kayabilir. Planınızın net bir şekilde ifade edildiğinden emin olun, böylece paydaşlar felaket anında ne yapacaklarını bilirler. Örneğin, internet servis sağlayıcınızdan kaynaklanan bir kesinti varsa , planın bir kısmı ikincil hattınıza yük devretmek olacaktır.

Cloud sunucularınız bir felaket nedeniyle çevrimdışı olursa, sistemlerinizi geçici olarak yeni IP adreslerine yeniden yönlendirmeniz gerekebilir. Bunu eyleme geçirme konusunda anında bilgi alın, böylece orijinal sunucular veya hizmetler geri yüklenene kadar işlemlere devam edebilirsiniz.

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.