İnsan ve Yapay Zeka: Kim Kazanır?

06.11.2020
50
İnsan ve Yapay Zeka: Kim Kazanır?

Bana bu kalemi sat.

Bu, bir kuruşluk borsacı olan Jordan Belfort’un sefahat dolu yaşamına dayanan Martin Scorsese’nin “The Wolf of Wall Street” filminden ünlü alıntıdır. Belfort, karanlık iş uygulamaları nedeniyle hapse atılmadan önce büyük bir servet kazandı. Filmde Leonardo DiCaprio, meslektaşlarına bir kalem satmaları için meydan okuyan Jordan Belfort’u canlandırıyor. İnsan ve yapay zeka ile satışta kim kazanır?

Yapay zeka, bir kalem gibi gündelik bir nesneyi satma konusunda zorluğun üstesinden gelebilir ve insanlardan daha iyi yapabilir mi? Zor bir görev gibi görünmese de, herhangi bir şeyi herhangi birine satmak için deneyimli satış görevlisinin yıllarca pratik yapması gerekir. Kimin başka bir kaleme ihtiyacı var ki? Yapay zekanın ilerlemesi ve satıştaki sürekli genişleyen rolü ile bazı insanlar yapay zekanın satışta insanlardan daha iyi yapabileceğini düşünüyor .

Jüri hala dışarıda, öyleyse yapay zeka ve insanları, başarılı bir satış elemanını anlaşmanın geri kalanından ayıran 5 kritik beceriyi karşılaştıralım : empati, dinleme, çeviklik, eleştirel düşünme ve ısrar.

Empati

Empati, “ başka birinin yerine bir mil yürüyebilme yeteneği olarak tanımlanır . En sevdiğim örnek, insanların nakit kullanmadan ticaret yaptıkları bir TV programı olan Barter King’den .

Bir bölümde, profesyonel tüccar Antonio, 1000 dolar değerinde olta takımı için 200 dolarlık bir el çantası takas ediyor. Büyük fiyat farkına rağmen, kadın el çantasını gerçekten istiyor ve olta takımını çok az kullanıyor. Ancak vefat eden büyükbabasına ait olan olta takımına olan duygusal bağlılığından dolayı tereddüt ediyor. 

Antonio onunla empati kurar ve babasıyla birlikte balık tuttuğunu söyler ve olta takımının garajında ​​toz toplamak yerine balık tutmaya alışacağı iyi bir eve gideceğini garanti eder. Antonio onun yerine geçerek anlaşmayı başarıyla tamamladı. 

Duygu Yapay Zekası – duygusal zeka – yüz ifadeleri, ses tonu veya ses seviyesi vb. Yoluyla insan duygularını tespit etmede büyük ölçüde gelişti . Şaşırtıcı bir şekilde, AI, bir kişinin suçlu olup olmadığını sadece yüz özelliklerine bakarak % 90’a varan bir doğrulukla anlayabilir . Makineler insan duygularını tespit edebilirken, her zaman başka birinin yerine bir mil yürüyemezler.

Kazanan: İnsan

Aktif dinleme

Büyük satış görevlileri gazeteciler gibidir: Müşterinin aklından geçenleri anlamak için aktif olarak sorular sorarlar. 

Barter King’in başka bir bölümünde Antonio, 500 $ ‘lık bir golf sopası seti için 100 $’ lık bir masaj masası takas ediyor. Golf kulüplerinin sahibi, yine dolar değer farkı nedeniyle ticaret yapmak konusunda isteksizdir. Antonio, neden bir masaj masası aradığını araştırdığında, bir evde masaj işi başlatmak istediğini ve golf sopalarının eski kocasına ait olduğunu açıklar. Antonio ihtiyaçlarını anlar ve masaj masasının ona neşe getireceğine ve ona para kazandıracağına, golf sopasının ise eski ve başarısız evliliğinin bir hatırlatıcısı olarak hizmet edeceğine onu ikna eder.

AI daha iyi bir dinleyici olabilir mi? Bahse girerim, anksiyeteden veya intihar düşüncelerinden muzdarip insanlara yardım etmek için doğal dil işlemeyi kullanan bir AI olan Crisis Text Line, bugüne kadar 83 milyondan fazla metin mesajı alışverişinde bulundu. Şaşırtıcı olan şey, kısa mesaj alışverişinde bulunanların % 86’sının , başka bir insanla etkileşimde bile olmadıklarını bilmelerine rağmen daha sonra daha iyi hissettiğini bildirmesidir! Artı, AI her zaman dinlemek için oradadır, hiçbir zaman dışarıda kalmaz ve uyumak zorunda değildir ve doğru sorunun ne zaman ve nasıl sorulacağını bilmek için milyonlarca veri noktasına sahiptir. 

Kazanan: Machine

Çeviklik

Çeviklik, hızlıca ayaklarınızın üzerinde ve kutunun dışında düşünmekle ilgilidir. “The Wolf of Wall Street” te bir satıcı her şeyi satabileceğini söyleyince Belfort bir kalem çıkarır ve kalemi satması için ona meydan okur. Kalemi alır ve Belfort’a adını peçeteye yazmasını söyler. Belfort yapamaz çünkü kalemi yok! Satıcı, Belfort’a “Kesinlikle, arkadaşımı tedarik et ve talep et,” dedi.

Hala insanların kutunun dışında düşünmede daha iyi olduğuna ikna olmadınız mı? 2016’da Google’ın AlphaGo’su, antik ve son derece karmaşık Çin oyununda dünyanın namağlup Go şampiyonu Lee Sedol’a karşı oynadı. Milyonlarca simülasyonla eğitilmiş bir yapay zeka sistemi olan AlphaGo, ilk üç oyunu kazandı. Ancak dördüncü oyunda Lee, kutunun tamamen dışında olan ve bir insanın karşılık vermesine izin veren aşkın ve güzel bir hamle (Tanrı’nın Dokunuşu olarak adlandırılır) yaptı.

Kazanan: İnsan

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın