Otonom Sistemler İçin Altyapı ve Endüstri

09.11.2020
34
Otonom Sistemler İçin Altyapı ve Endüstri

Otonom otomobiller dünyaya ilk kez  tanıtıldı, bu bilim kurgu filmleri ve geçmiş yılların televizyonu aracılığıyla yapıldı. Otonom sistemler için altyapı ve endüstri verimliliği her şeydir.

Ancak bugün, bunlar bir gerçektir ve Dördüncü Sanayi Devrimi’ni vahşi yerlere götürdüler . Yakın zamanda Kaliforniya otobanında, Tesla’sının sadece otopilot özelliğini kullanarak 30 mil seyahat eden adamı – hepsi uyurken – düşünün  .

Otonom teknolojiler sayesinde, bilgisayarların dünyanın sürüş deneyiminin çoğunu tamamen kontrol etmesi uzun sürmeyecek.

Ancak, tamamen uygulanabilir, her yerde bulunan bir seçenek haline gelmek için hâlâ aşılması gereken önemli engeller var. Bu önemli anda, otonom sürüşün nereye gittiğini ve bu ilerlemeye neyin yardımcı olduğunu ve neyin engellediğini keşfetmeye değer.

Kendi Kendine Sürüş Teknolojisinin Durumunun İncelenmesi

Başlangıç ​​olarak, otomobillerin hem şu anki hem de gelecekteki biçimlerinde otonom bir şekilde sürmesine izin veren teknoloji türlerini gözden geçirmek faydalı olacaktır:

• Yapay zeka:

Yapay Zeka  şehirleri de etkiliyor . Gelişmiş AI, otonom araçların yolda meydana gelen her şeyi anlamak için her saniye gerekli tüm hesaplamaları yapmasını sağlar. Örneğin, bir kavşağa yaklaşan sürücüsüz bir arabayı düşünün.

Araba, köşede duran bir yaya görür. Araç, kişinin karşıdan karşıya geçme olasılığı olduğu için yavaşlayıp yavaşlamayacağını veya yaya bir tehdit olmadığı için hızını koruyacağını belirlemelidir.

Bu hesaplamaları hızlı bir şekilde yapmak, insan beyni için yeterince zor – bırakın bir makineninki. Ancak AI, neredeyse anında doğru kararlar verebileceği bir yere doğru ilerledi.

• Makine öğrenme:

Otonom sürüşün diğer önemli bileşeni makine öğrenimidir. Yapay zeka ne kadar akıllı olursa olsun, yapay zekanın her senaryoyu analiz etmesi teknolojik açıdan mümkün değildir. Bunun yerine, yoldan öğrenebilmeli ve tıpkı bir insanın yapacağı gibi, deneyime dayalı olarak sürmeye başlayabilmelidir.

Bu nedenle, bir araba bir kavşakta ilk kez bir yayayı gördüğünde, karmaşık bir dizi hesaplama yapabilir. Bununla birlikte, aynı senaryoyu tekrar karşıladığında, tekrar toplamaya çalışmak yerine daha önce topladığı verileri geri alabilir. Sonuç olarak: Yapay zeka bir arabayı sürebilir, ancak makine öğrenimi onun iyi bir  sürücü olmasına yardımcı olur  .

•  Sensör iletişimi:

Ve  bu arabanın içinde devam eden teknoloji olsa da  , sürücüsüz arabalar bağımsız değiller. Sonunda, diğer araçlarda, trafik ışıklarında ve trafik altyapısının her özelliğinde bulunan çok sayıda sensör ve sinyale güvenecekler.

Bu sensörler, sürüşü olabildiğince güvenli ve verimli hale getirmek için arabaların birbirleriyle (ve bir bütün olarak trafik altyapısıyla) “iletişim kurmasını” sağlar.

Bu bağlamda  BMW , en yeni modellerinin çoğunun veri paylaşmasına izin veren bir sistem geliştirerek öncü olmuştur. Örneğin, bir otoyolda birlikte seyahat eden iki yeni BMW hayal edin: İlk kez bir kaza veya inşaat bölgesi ile karşılaştığında, bu bilgiyi arkasındaki araca iletebilir.

Bu eylemler, aracın ve sürücünün beklenmedik tehlikelerden kaçınmasına yardımcı oluyor. Çok geçmeden, bu teknoloji artık tek bir otomobil üreticisine ait olmayacak, bunun yerine standart bir özellik olacak.

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.