Emotion AI ile İletişim Yeniden Hayal Edildi

12.11.2020
33
Emotion AI ile İletişim Yeniden Hayal Edildi

Yapay zeka olarak algıladığımız şey ile gerçekte yapabilecekleri arasında uzun zamandır bir uçurum var. “Akıllı makinelerin” filmleri, edebiyatı ve video oyunu temsilleri, yapay zekayı bağımsız ancak oldukça sezgisel arayüzler olarak tasvir ediyor. Duygu AI ile yeniden hayal edilen iletişimi bulacağız.

Yükselen bir AI Rönesansının ortasında, yapay zekadan daha yüksek duygusal zeka görmeye başladık.

Bu yapay sistemler ticaret, eğlence ve lojistik ağlarımıza entegre edilirken, duygusal zekaya şahit oluyoruz. Bu daha akıllı sistemler, insanların nasıl hissettiğini ve neden böyle hissettiğini daha iyi anlıyor .

Sonuç, insanların ve işletmelerin nasıl iletişim kurup faaliyet gösterebileceğinin “yeniden hayal edilmesidir”. Bu akıllı sistemler, evlerimizdeki sesle etkinleştirilen sistemlerin sesli kullanıcı arayüzünü büyük ölçüde geliştiriyor. AI sadece yüz tanımayı geliştirmekle kalmıyor, aynı zamanda bu verilerle yapılanları da değiştiriyor.

İnsan İfadesine Daha İyi İçgörüler

İnsanlar iletişim kurarken binlerce sözaltı ipucu kullanır. Seslerinin tonu, birisinin konuşma hızı – bunların hepsi bir konuşmanın son derece önemli parçalarıdır, ancak bu konuşmanın “ham verilerinin” bir parçası değildir.

Bu sözlü etkileşimleri ölçmek için tasarlanan yeni sistemler, artık belirli ipuçları ve ifadelerle ilgili düzinelerce ölçüme dayalı olarak öfke, korku, üzüntü, mutluluk veya şaşkınlık gibi duygulara bakabiliyor . Algoritmalar, sosyal durumlarda birbirimizi nasıl okuduğumuza dair bir harita oluşturarak konuşmanın ayrıntılarını birbiriyle ilişkili olarak değerlendirmek için eğitiliyor.

Sistemler, söylenenlerin tonu, hacmi, hızı veya netliğine dayalı olarak dilin alt metnini giderek daha fazla analiz edebilmektedir. Bu sadece bu sistemlerin konuşmacının cinsiyetini ve yaşını daha iyi belirlemesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda birisinin ne zaman heyecanlandığını, endişelendiğini, üzgün olduğunu, kızdığını veya yorgun olduğunu fark etme konusunda giderek daha karmaşık hale geliyorlar. Bu sistemlerin gerçek zamanlı entegrasyonu hala geliştirme aşamasında olsa da, ses analizi algoritmaları, daha akıllı hale geldikçe kritik endişeleri ve duyguları daha iyi tanımlayabilir.

Duygusal Yapay Zekada Doğruluğu Arttırmak

Makine öğrenimi, başarılı yapay zekanın temel taşıdır – dahası duygusal yapay zekanın geliştirilmesinde. Bu sistemler, bir temel oluşturmayı ve ardından bu temelden geçişleri tanımlamayı öğrenmek için insan yüz ifadeleri, sesleri ve etkileşimlerinden oluşan geniş bir havuza ihtiyaç duyar. Daha da önemlisi, insanlar durağan değildir. Kızgın ya da üzgün olduğumuzda hepimiz aynı şekilde tepki vermeyiz. Konuşma dilleri sadece dilin içeriğini değil, yapısını ve sunumunu etkiler.

Bu algoritmaların doğru olması için, dünyanın dört bir yanından ve belirli ülkelerdeki farklı bölgelerden temsili bir örnek almaları gerekir. Çeşitli insanlardan oluşan bir örneklemin bir araya getirilmesi, geliştiriciler için ekstra bir zorluk teşkil etmektedir. Bir makineye daha çok kişi gibi düşünmeyi öğretmekten sorumlu olan BT geliştiricinizdir. Aynı zamanda, geliştiriciniz insanların ne kadar farklı olduklarını ve insanların birbirlerini okurken ne kadar yanlış olabileceklerini hesaba katmalıdır.

Bunun sonucu, yapay zekanın temel bir insan davranışını kopyalama yeteneğinde çarpıcı bir artış. Ses asistanına duygusal sıkıntıyı tanıyan konuşmaları düzenlemeyi öğretmek için aktif olarak çalışan Alexa geliştiricilerimiz var ABD Hükümeti aktif görevdeki askerler ve gazilerde TSSB semptomlarını ve belirtilerini tespit etmek için ton algılama teknolojisini kullanıyor ve belirli fiziksel etkilerin etkisine dair giderek daha gelişmiş araştırmalar yapıyoruz. Parkinson gibi rahatsızlıklar birinin sesinde.

Küçük ölçekte yapılırken, birinin dışsal duygu ifadesinin arkasındaki verilerin kataloglanabileceğini ve mevcut ruh halini değerlendirmek için kullanılabileceğini gösterir.

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.