Veri Analitiği: Herkesin Bilmesi Gereken Beceri

16.11.2020
45
Veri Analitiği: Herkesin Bilmesi Gereken Beceri

Veri analitiği alanında bir kariyerle ilgileniyorsanız, faydalar ilginç, karmaşık problemleri çözmekten yeni bulduğunuz analitik becerilerinizi uygulayabileceğiniz çok çeşitli sektörlere sahip olmaya kadar uzanır.

Yakın tarihli bir rapor, veri bilimi işlerinin Aralık 2013’ten bu yana yüzde 256 arttığını göstererek , kuruluşların bu alanda istihdam etme arzusunun arttığını vurguladı.   Analitiğin incelenmesi size birçok kariyer avantajı sağlayabilir ve en önemli nedenlerden bazılarını aşağıda daha ayrıntılı olarak inceledik.

Neden analitik çalışmalı?

Karmaşık iş sorularını sormak ve yanıtlamak için gerekli araçlarla kendinizi donatabilirsiniz. 

Veri analitiğini inceleyerek, çalışma ortamlarında kilit paydaşlarınızla nasıl çalışacağınızı daha iyi anlayabilirsiniz. Veri analistleri simülasyonları çalıştırıp sayılara bakmaktan daha fazlasını yapar – eğilimlere ve modellere bakabilmeli ve bunları anlaşılması kolay iş içgörüleri olarak sunabilmeliler. 

Veri analistleri sadece toplantıların arkasında oturmazlar. Bir analist olarak, simülasyonların sonuçlarını daha uygulanabilir ve erişilebilir hikayeler olarak sunabilirsiniz. Bulgularınızı daha deşifre edilebilir hale getiren görselleştirme araçlarını kullanarak , artan iletişim becerilerini etkili bir şekilde gösterebilirsiniz. Bu, işletmenizin karar verme sürecinin değerli bir parçası olmanızı sağlayabilir

Doğru iş sorularını yanıtlamakla kalmaz, aynı zamanda veri analitik becerileri de bu soruları sormanıza yardımcı olabilir. Kilit paydaşlarınızla açık bir iletişim hattına sahip olarak, işletme sahiplerine ve yöneticilerine neye ihtiyaçları olduğunu ve analizlerinizin hangi sonuçları hedeflemesi gerektiğini sorabilirsiniz. 

Beceri eksikliğini gidermeye yardımcı olabilirsiniz 

Gartner’ın raporlarına göre , çalışanların yüzde 80’i bugünün iş yeri ve bundan sonraki adım için gerekli dijital becerilere sahip değil . Bu dijital becerilerin eksikliği, işletmeleri siber güvenlik tehditlerine açık hale getirebilir ve bu da yalnızca 2018’de ABD’deki işletmelere 654 milyar dolara mal olur . 

Information Systems Security Association (ISSA) ve Enterprise Strategy Group (ESG) raporlarında , kuruluşların yüzde 63’ü siber güvenlik uzmanları için yeterli düzeyde eğitim sağlamada geride kalmaya devam ediyor . 

Bu, yüksek düzeyde analitik uzmanlığa sahip profesyonellere olan artan ihtiyacı vurgulamaktadır. Veri analitiği becerileriyle, siber güvenlik gibi heyecan verici alanlarda kariyer yapabilir ve çok ihtiyaç duyulan analitik yeteneği sağlayabilirsiniz. 

Uzun ve esnek bir kariyerden yararlanacaksınız 

Daha önce belirtildiği gibi, veri bilimi iş piyasası hızlı bir oranda genişlemeye devam ediyor. Bu, veri analitiğini incelemenin sizi gelecek için yeni fırsatların ön saflarına taşıyabileceği anlamına gelir.   

Bu roller aşağıdakilerden her şeyi içerebilir:

  • Metrikler ve Analiz Uzmanı 
  • Büyük Veri Mühendisi
  • Analitik Danışmanı
  • Tahmine Dayalı Modelleyici
  • Veri Bilimi Mimarı
  • Içgörü analisti
  • Data ve Analitik Çözüm Lideri. 

Fırsatlar sadece data bilimi şirketleri için çalışmakla sınırlı değildir. Data bilimi uzmanlarına yönelik artan istek nedeniyle işler artık sağlık, ulaşım, finans, eğlence ve inşaat gibi sektörlerde mevcuttur. 

Veri analitiği hakkında daha fazla bilgiyi nasıl takip edebilirsiniz? 

Data analitiğinde gelişmiş bir beceri tabanıyla, sürekli değişen ve yeni iç görüler arayan en hızlı büyüyen sektörlerden birine katılabilirsiniz. Data analizi okumakla ilgileniyorsanız, çevrimiçi çalışabilir ve iş ve eğitim arasında denge kurabilirsiniz.

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın