Dijital Ödeme Çalışma Şeklimizi Dönüştüren Blockchain

17.11.2020
44
Dijital Ödeme Çalışma Şeklimizi Dönüştüren Blockchain

Dijital para birimlerinin burun kanamalı fiyatlandırma dalgalanmalarına bakın ve sağlam, merkezi olmayan , güvenli bir veritabanı keşfedeceksiniz . Markalar ve teknoloji uzmanları, bu güçlü defteri nasıl iyi bir şekilde kullanacaklarını çabucak çözüyorlar. İşte kriptoların temelini oluşturan blok zinciri teknolojisinin medyaya değer olduğunu gösteren birkaç gerçek dünya örneği var.

Bitcoin’in başarısı, sürekli olarak yüksek büyüme oranından kaynaklanıyor . 2009’daki lansmanından bu yana, blok zinciri, boyut olarak kabaca 226,6 gigabayta ulaştı.

Bugün Overstock.com, Microsoft ve binlerce küçük perakendeci , bitcoin ile ödeme kabul ediyor . Tüccarlar, Visa, Mastercard ve PayPal gibi şirketlerce uygulanan yüksek işlem ücretlerini ortadan kaldırdığı için bitcoin’i seviyor. Ayrıca , bitcoin’i herhangi bir coğrafyada kısıtlama olmaksızın kullanabilirler.

Yaygın inanışın aksine, tüccarların satış yapmak için dijital para birimlerine sahip olmaları gerekmez ve bu nedenle fiyat dalgalanmaları riskine girmezler. Herkes istediği zaman kısıtlama olmaksızın bitcoin’e girip çıkabilir.

Dijital Ödemeler

Blockchain Konseyi’ne göre , ödeme endüstrisindeki liderler de blockchain’e güveniyor olabilir. Mastercard, bazıları “Kaydedilmiş Garantileri Kullanarak Anında Ödeme İçin Yöntem ve Sistem” başlığı altında olmak üzere 30’dan fazla blockchain ile ilgili patent başvurusunda bulundu . Bu hareket, blockchain tabanlı ödeme ağ geçitleri inşa ettiklerini gösteriyor . Bank of America, blockchain ile ilgili patentler için de başvuruda bulundu. Her yıl sınır ötesi ödemelerde milyarlarca dolar tasarruf etmek için blockchain kullanıyor olabilirler.

Dijital ödemeler sadece başlangıç. Blockchain, oyun, perakende, finansal hizmetler, sağlık hizmetleri, gayrimenkul ve aradaki her şeyi sekteye uğratmanın erken belirtilerini gösteriyor . Bu gerçek dünya kullanım örnekleri, dijital ödeme potansiyelini göstermektedir.

Fortnite’ın gişe rekorları kıran başarısı, “tamamen ücretsiz oyunların geliştiricilere, melek kanatlarından, şüpheli dans hareketlerine kadar her şeyi kozmetik, uygulama içi satın alma yoluyla yıllık milyarlarca gelir elde edebileceğini gösteriyor,” diyor Destructoid yazarı Sponsor Desu . Uygulama içi satın alımlar için baskın blok zinciri pazarı olma yarışı sadece eğlence ve oyunlardan ibaret değil. Statistica’ya göre dünya çapında uygulama içi satın alma gelirleri 2017’de 37 milyar doları aştı . 

Bu pazara hitap etmek için, Terra Virtua ( dijital koleksiyonlar için bir AR / VR platformu) , oyuncuların oyun içi satın alımlarda gerçek dolar ve sent sahipliğini almasını sağlamak için WAX Blockchain ile ortaklık kurdu . Oyuncular, popüler OPSKIN pazarındaki binlerce dijital ve gerçek dünya öğesiyle AR’de etkileşim kurabilir . Diğer bir avantajı, dijital varlıklarını sınırlama olmaksızın satın alabilmeleri, satabilmeleri ve hediye edebilmeleridir . 

Dolandırıcılık Önleme

Civic’in Güvenli Kimlik Platformu , kişisel kimliklerin kontrolünü gerçek sahiplerine – tüketicilerin kendilerine iade etmeyi amaçlamaktadır.
Dolandırıcılar 2017’de 16.7 milyon rekor kurban olduğunu iddia etti. Javelin Strategy & Research’e göre, sadece ABD’de yaşayanlardan 16,8 milyar dolar çaldılar . Bu sonbahardan itibaren Civic cüzdan kullanıcıları, geleneksel güvenlik cihazlarına ihtiyaç duymadan çok faktörlü, biyometrik bir kimlik doğrulama oluşturabilir. Fiziksel kimlik, bilgiye dayalı kimlik doğrulama, kullanıcı adı / şifre veya iki faktörlü donanım belirteci yoktur. İstekte olabilir blockchain üzerinde güvenli, şifrelenmiş verilere erişmek için cüzdan kullanıcıyı maruz kalmadan, veri ihlali riskleri .

Daha genel olarak,  BIS Research , blockchain teknolojilerinin benimsenmesinin, veri ihlali ile ilgili maliyetlerde 2025 yılına kadar yılda 100-150 milyar $ tasarruf edebileceğini tahmin ediyor . Örneğin, bunlar arasında BT maliyetleri, operasyon maliyetleri, destek işlevi maliyetleri ve personel maliyetlerinin yanı sıra, daha az dolandırıcılık ve sahte ürünler bulunur.

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.