Gerçeklik: Sürükleyici Deneyimlerle Eğitimi Dönüştürme

18.11.2020
40
Gerçeklik: Sürükleyici Deneyimlerle Eğitimi Dönüştürme

Gerçeklik AR-VR çok önemli. Apple’ın CEO’su Tim Cook , artırılmış gerçeklikten övgüyle söz ediyor. Bir şirketin kazanç görüşmesi toplantısında AR’ye olan hayranlığı hakkında soru sorulduğunda, “K-12’ye tekrar gitmeme ve sınıfta oyunu değiştirdiği için okulumu tekrarlamama neden olan uygulamalar görüyorum.” 

Artırılmış gerçeklik, sadece sınıflarda değil, bir bütün olarak eğitim endüstrisinde oyunu değiştiriyor.

Bunu düşün. AR uygulamaları, bilgi tüketimi sürecini basitleştiren fiziksel nesnelere sabitlenmiş gerçek zamanlı bilgiler sunar. Aşırı bilgi yüklenmesinin rutin bir mesele olduğu eğitim alanında dijital dönüşüm için mükemmel bir seçimdir .

Artırılmış Gerçeklik eğitim oturumlarına tam olarak nasıl girecek ? Örneğin, fen konularının genellikle statik veya basılı resimlerle öğretildiği bir lise sınıfını ele alalım. Artırılmış gerçeklik ile herhangi bir öğrenci, grafik olarak canlandırılmış içeriği görüntülemek için bir ekranı fiziksel bir nesneye veya hatta bir AR işaretleyicisine yönlendirebilir. 

Böylece, insan sindirim sistemi, gezegen sistemi ve hatta patlayan bir volkanın tüm statik görüntüleri artık tam anlamıyla yanardağın hareketinde haklıymışsınız gibi görünebilir – yakından görülüyor ve canlı ayrıntılarla deneyimleniyor. Deneyim bununla bitmiyor. Artırılmış gerçeklik kullanıcıları ekrandaki nesnelerle etkileşim kurabilir. Daha fazla okumak veya keşfetmek için bilgileri görüntülemek üzere herhangi bir veri parçasına dokunabilirler. 

Üretim senaryolarında kapsamlı karma gerçeklik eğitimi.

Bir otomobil üreticisinin fabrika katını hayal edin. Yerdeki her çalışanın arabanın birkaç parçasını bir araya getirmesi, bunları kusursuz bir şekilde birleştirmesi ve böylece aracın fiziksel olarak şekillenmesi beklenir. Şimdi, ya onlardan biri bir fark yaratırsa?

Yanlış yerleştirilmiş bir kaynak (bir yapıştırma veya lehim tipi bağ), sisteminizdeki yanlış vida; Kaynak tekniklerindeki milimetrelik bir fark bile bir arabanın tüm dökümünü mahvedebilir. 

Artırılmış gerçeklik ortaya çıkana kadar, otomobil üreticileri kaçınılmaz olarak fiziksel kaynakların israfına neden olan eğitim masraflarına katlanmak zorunda kaldı. AR ile bu tür hatalar minimuma indirilir. 

BMW Group Production Academy’de BMW, AR gözlüklerin yardımıyla eğitim yöneticileri, üretim planlayıcıları, süreç liderleri ve kalite uzmanlarıdır. Gözlükler, katılımcılara etkileşime girebilecekleri motor tertibatının görselleştirmelerini sağlar. Bu kapsamlı eğitim biçimi, hata durumlarını azaltır. Bonus olarak, kursiyerlerin çalışmalarına dahil edebilecekleri eğitmenlerden hızlı geri bildirim alınmasına da yardımcı olur.

Tesis personeli için deneyimsel öğrenmeyi entegre etmek.

BMW, AR’yi motor montajına getiriyorsa, Honeywell Microsoft ile işbirliği içinde bir çözüm başlatmıştır . “Honeywell Connected Plant Skills Insight Immersive Competency” başlıklı program, kullanıcılar için bir karma gerçeklik deneyimi oluşturmak için artırılmış gerçeklik ve sanal gerçekliğin bir kombinasyonunu kullanıyor. 

Çalışanlara, Microsoft’un HoloLens ile bir Windows Karma Gerçekliği verilir; bu, genellikle bir tesis ortamında gerçekleştirilen çeşitli etkinlikleri simüle eder.

Artırılmış Gerçeklik tıp eğitiminin derinliklerine iniyor.

Karma gerçeklik, tüm zamanların en hassas uygulamaları olarak adlandırılabilecek olan sağlık hizmeti sistemine yönelik yollar buldu. Bilmiyorsanız, gelecek nesil doktorlar, insan vücudunun gerçek incelemesi yerine artırılmış gerçeklik görselleri ve araçlarıyla daha fazla eğitilebilir. Ve yasal görünüyor. 

Bir bakıma, bu tür eğitim uygulamaları tıp eğitiminin çok sayıda öğrenciye ölçeklenmesine yardımcı olacaktır. Benzer şekilde, eğitimin verildiği detaylandırma da tıbbi hizmetin kalitesini yepyeni bir seviyeye taşıyacaktır. 

Tüm bunların temelsiz argümanlar olduğunu düşünüyorsanız, AccuVein örneğini ele alın . AccuVein, sağlık hizmeti sağlayıcılarının hastalarının damarlarını derinlemesine görmelerine yardımcı olan Artırılmış Gerçeklik tabanlı bir tıbbi görüntüleme uygulamasıdır. Ameliyat veya tarama gibi herhangi bir invaziv prosedür olmadan. AccuVein, kullanıcının kollarına bir cihaz yansıtarak çalışır. Sağlık hizmeti sağlayıcısı, ekran aracılığıyla damarları tam netlikte görebilecek.

ETİKETLER: ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.