Müşterileri Gerçekten Sevindiren Bir Ürün Nasıl Oluşturulur?

18.11.2020
43
Müşterileri Gerçekten Sevindiren Bir Ürün Nasıl Oluşturulur?

Bu yılın başlarında,  Twitter  sessizce sesli harflerini çıkardı ve şirketin normal sitesi için düşündüğü tasarım değişiklikleri ve özellik ayarları için bir prototip görevi gören bir platform olan Twttr’ı piyasaya sürdü . Şirket , platformun orijinal adı altında ayrı bir uygulama oluşturarak , başlangıç ​​köklerine geri dönme girişiminin sinyalini verdi. Daha popüler olan kardeşinin aksine, Twttr, şirketin (isterse) hızlı bir şekilde başarısız olabileceği ve kullanıcılar için gerçekten neyin gerçekten en iyi olduğunu bulabileceği bir yerdir. Müşterileri gerçekten memnun eden bir ürün yaratabilirsiniz.

Girişimciler için bu prototip, sürekli olarak başarılı bir ürün oluşturmak için gerekenlere bir örnek teşkil etmelidir.

Twitter, bu platformu tanıtarak, ışıkları açık tutmaktan daha fazlasını yapan bir şey yaratmaya çalışıyor: Minimum hoş bir ürün veya MDP oluşturmaya çalışıyor.

Bir MDP’nin saf güzelliği

Birçok girişimci, bir hedefe ulaşmak için gereken en az şeyi yapması amaçlanan minimum uygulanabilir ürün veya MVP kavramına zaten aşinadır  . Bir MDP fikrine daha az aşina olabilir.

Bir MDP, esasen bir MVP aldığınızda ve ikinci bir kullanıcı keyfi ve katılım hedefi eklediğinizde olan şeydir.

Bir MVP’nin esas olarak gerçek dünyadan ayrı olarak geliştirilebildiği durumlarda, bir MDP, insanların düzenli olarak kullanacağı bir şey yaratmak için potansiyel kullanıcılarla düzenli etkileşim gerektirir .

Girişimciler için bir MDP, o ilk ilham kıvılcımından sonunda ortaya çıkması gereken şeydir. Bir startup’ın sadece bir ürünün iş yönünü değil, aynı zamanda hedef kitlesini de düşündüğünü gösteriyor  . Bir uygulama basitleştirildiğinde ve ilgi çekici hale getirildiğinde, potansiyel müşterilerin önüne konduğu ve geliştiricilerin kullanıcı yaklaşımının her gün nasıl görüneceğini düşündüğü açıktır.

Bir MDP oluşturmak ve sürdürmek için doğru süreçlerin yerinde olması çok önemlidir. 

Sonuçta, çözülmesi gereken bir sorunu bulmak ve bu sorunun kullanıcıları memnun edecek ve geri gelmelerini sağlayacak şekilde nasıl çözüleceğini bulmak hiç  de kolay değil. Neyse ki, kullanıcıların daha fazlası için geri gelmesini sağlamaya yardımcı olacak bir proje geliştirirken girişimlerin izleyebileceği birkaç adım var:

1. Gerçek bir sorunu belirleyin.

Yalnızca bir boşlukta var olan bir fikir, sonuçta başarısız olacak şekilde ayarlanmış bir ürünle sonuçlanacaktır. Dünyadaki en parlak şey gibi görünebilir, ancak bir fikir çok çeşitli insanların sahip olduğu bir sorunu çözmüyorsa, kimsenin onu kullanması için ikna edici bir neden olmayacaktır. Müşterileri iyi olan firma her zaman kazanır.

Tinder, yalnızca akıllı bir tasarım seçeneği olmakla kalmayıp aynı zamanda insanların düzenli olarak uğraştığı bir sorunu çözen bir fikri olan bir şirkete iyi bir örnektir . Tinder’dan önce diğer tanışma sitelerine bağlanmak için, bir kişinin çoğunlukla bir yabancıya mesaj atması ve diğerinin uzaktan ilgilenmesi için dua etmesi gerekiyordu. Her iki parti için de ideal değil.

Öte yandan Tinder, iki kişiye, bir tarafın kendisini önce oraya koymasına gerek kalmadan birbirleriyle ilgilendiklerini belirtmeleri için kolay bir yol sundu. Kaydırma  , insanların geri gelmesini sağlayan basit ve zarif bir çözümdü.

Aşağıya indiğiniz yolun yararlı olup olmadığını anlamak için üç soru sorun: Hangi sorun çözülüyor? Bu ürünün çözümü nasıl rekabetten daha iyi? Bu, müşterilerin geri gelmesini sağlamak için yeterince sık meydana gelen bir sorun mu? Bu sorular, o sırada iyi bir fikir gibi görünen bir şeyden daha fazlasına yol açacak bir geliştirme süreci için kritik öneme sahiptir.

2. Ürünün, kullanıcıların günlük yaşamlarına nasıl uyacağını belirleyin.

Bir ürünün her bir kullanım örneğini piyasaya sürülmeden önce kontrol etmek mümkün olmaz.

Tipik kullanımın neye benzeyebileceğine dair bir fikir edinmenin yolları vardır. Ürünü ne zaman ve nasıl kullandıklarını çevreleyen kendi hikayeleriyle çeşitli kullanıcıların temsillerini geliştirin. Kullanıcının ürününüzle ne yaptığını bilmek, bir projeye odaklanmaya yardımcı olur. Müşterileri her zaman haklı bulun.

Hangi özelliklerin nihai üründe yararlı olacağını ve sonraki sürümler için hangilerinin hurdaya çıkarılabileceğini veya ertelenebileceğini belirtir.

Pek çok modern şirket, Apple ve JetBlue dahil ürünlerini geliştirmek ve hedeflemek için kullanıcı hikayelerine güvenir.

Ancak bu uzun süredir var olan bir uygulamadır. 1940’larda, Seventeen dergisi  , yayının ulaşmaya çalıştığı izleyici türünü belirlemek için Teena olarak bilinen varsayımsal bir okuyucu yarattı.

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.