Uzaktan Çalışma Nasıl Yapılır?

20.11.2020
39
Uzaktan Çalışma Nasıl Yapılır?

Girişimler, tamamen uzaktan çalışma modelini giderek daha fazla benimsiyor. Merkez, merkez ofis ve operasyonlar için fiziksel bir konum olmadığından, girişimler tamamen dijital üretim ve iletişim biçimlerine güveniyor. Bir başlangıcının uzaktan çalışma için nasıl optimize edileceği aşağıda açıklanmıştır.

Uygulanabilir bir modeldir ve potansiyel olarak dahil olan herkes için çok karlı, verimli ve tatmin edici bir modeldir. Ancak başarılı olmak istiyorsanız, yalnızca bir uzaktan çalışma stratejisi benimsemek yeterli değildir – uzaktan çalışma için girişiminizi optimize etmeniz gerekir.

Neden Uzaktan Çalışma?

Uzaktan çalışma bu günlerde moda, pek çok insan zaten faydalarını – veya en azından bazı faydalarını biliyor . Ancak uzaktan çalışma optimizasyon stratejinizden en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, kurulumun en güçlü yönlerine aşina olmalısınız.

  • Daha düşük maliyetler. 

    Doğal olarak, uzaktan çalışmak bir girişimin paradan tasarruf etmesini sağlar . Bir ofis kiralamak için ayda binlerce dolar ödemeniz gerekmeyecek. Ofis malzemeleri veya kamu hizmetleri için ödeme yapmanız gerekmeyecek. Ve çalışanlarınız da tasarruf edebilir – ulaşım, park etme veya kıyafet için çok fazla ödeme yapmalarına gerek kalmaz (çoğu durumda).

  • Daha büyük yetenek havuzu. 

    Remote çalıştırma ayrıca daha geniş bir yetenek havuzuna erişmenizi sağlar. Merkezi bir konum olmadan, dünyanın her yerinden çalışanları makul bir şekilde işe alabilirsiniz. Bu, ekibinizdeki her rol için doğru kişiyi bulma olasılığınızın çok daha yüksek olacağı anlamına gelir.

  • Daha yüksek verimlilik. Araştırmalar, evden çalışan kişilerin geleneksel işyerlerinde meslektaşlarına göre daha üretken olma eğiliminde olduğunu gösteriyor. Bu etki için, daha fazla çalışan konforu, daha az dikkat dağıtıcı unsurlar ve hatta performans için bir baskı hissi de dahil olmak üzere önerilen birçok açıklama vardır – böylece çalışanlar, algılanan faydayı koruyabilirler.
  • Son olarak, remote çalışma, çalışanlara ve işverenlere önemli bir esneklik sağlar. Bir merkez ofis olmadan, tutarlı saatler daha az endişe verici hale gelir ve insanlar, birisinin bir sorusu veya yorumu olduğu her seferinde toplantı odasına gitmek yerine çok çeşitli iletişim araçlarını kullanma konusunda daha yetenekli hissederler.

Elbette remote çalışmanın bazı dezavantajları da var. Örneğin, iletişim daha zor olabilir, bir ofis binasının fiziksel varlığından ve marka maruziyetinden yararlanamazsınız ve zamanla çalışanlarınız tükenmişlik ve / veya yalnızlıktan muzdarip olabilir . Ancak, bunları doğru remote çalışma optimizasyonu stratejisiyle telafi edebilirsiniz.

Uzaktan Çalışma Optimizasyonunun Doğası

Uzaktan çalışma optimizasyonu, tamamen remote çalışmayı daha verimli hale getirecek şekilde işletmenizi yeniden yapılandırmakla ilgilidir. Zayıflıkları en aza indirirken uzaktan çalışmanın güçlü yönleriyle oynamanın bir yolu.

Uzaktan çalışma optimizasyonunun, işletmenizi uzak bir çalışma ortamında işlevsel hale getirmekle ilgili olmadığını unutmayın. Birçok işletme, aşırı basit ve görünüşte verimli bir şekilde uzaktan çalışma modeline geçiş yapıyor – ama bu yanlış yoldur. Bu yaklaşımda, işletmeler geleneksel bir çalışma ortamında bildikleri operasyonları basitçe alırlar ve onları uzak bir çalışma kalıbına bağlarlar. Daire şeklindeki deliğe kare şeklinde bir dübel takmak gibidir.

Bu verimsiz modelde, önceki tüm yüz yüze toplantıları video konferanslara çevirebilirsiniz. Tüm çalışanları her zamanki gibi 9’dan 5’e kadar çalıştırabilirsiniz. Hatta aynı anda ve aynı şekilde öğle yemeği molası bile verebilirsiniz.

Ancak bir organizasyon olarak gerçek potansiyelinize ulaşmak istiyorsanız, farklı bir yaklaşım benimsemelisiniz. Kuruluşunuzu uzaktan çalışmayı göz önünde bulundurarak yapılandırmanız, çalışma yönlerini temel bir seviyeden yeniden düşünmeniz veya yeniden yapılandırmanız gerekir.

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.