Karantina Sonrası Tükenmişlik Sendromu

01.12.2020
34
Karantina Sonrası Tükenmişlik Sendromu

Yılın en sevdiğim gününden – doğum günümden – hemen önce kaçırılan bir son teslim tarihinden sonra kendimi tamamen çökmüş bulduğumu hatırlıyorum. Bunun dışında zaman zaman bazı serbest projeler alıyordum. Ayrıca, zihnimi keskin tutmak ve yeni pazarlama trendlerini takip etmek için farklı pazarlama ve iş konferanslarına katılıyordum. Biliyorum, proje teslim tarihlerinin ve harika olayların her zaman aynı anda gerçekleşmesi kesinlikle haksızlık.

İlk başta, üretkenliğimle büyük gurur duydum, 24 saate ne kadar sığabileceğime hayret ettim. Ancak birkaç hafta 4 saatten az uykuyla koşup 12 saat gün çalıştıktan sonra, aniden ve olağanüstü bir şekilde bir erteleme döngüsüne düştüm.

Korkum ve patronumun dehşetine, hiçbir şey yapamayacağımı fark ettim. Yeni bir Word Belgesi oluşturup sonra o beyaz ekrana saatlerce bakmaya devam ederdim, makalenin başlığını pek geçemezdim.

Birkaç gün boyunca aynı döngüyü tekrarladım: uyanmak, dizüstü bilgisayarı açmak, dizüstü bilgisayarı kapatmak, kendim için kötü hissetmek, dizüstü bilgisayarı açmak, dizüstü bilgisayarı kapatmak, kendime acımak, vb. Sonsuza kadar. İşte o zaman anladım – tükenmişlikti.

Şu anda dünya çapında Covid-19 salgını ve karantina ile olan biten her şeyi göz önüne alırsak , bahse girerim birçok insan bir yıl önce benim gibi hissetti. Sağlığınız için endişelenmek bir yana, evden çalışma rutinine geçmek kesinlikle kolay değildir.

Belki de tükenmişlikten kaçma ve üstesinden gelme hikayemi anlatırken, koronavirüs karantina zamanlarında size yardımcı olacak bazı ipuçları bulabilirsiniz .

Tükenmişlikten nasıl çıkılır?

Yukarıdaki soruyu cevaplamak için cevapları kitaplarda aramaya karar verdim. Charles Duhigg’in “Alışkanlığın Gücü” nü ve Hal Elrod’un “Mucize Sabahı” nı okudum .

Evet, biliyorum, çoğunuz böyle bir literatür okumanın zaman kaybı olduğunu düşünebilirsiniz. Ama benim için oldukça faydalı oldu. Elbette ‘mucize’ ben kitapları bitirdikten sonra olmadı, ama bana tükenmişlikten bir çıkış yolu gösterdiler.

Günlük ajandanızı geliştirin

‘The Miracle Morning’ benim için mükemmel çalışan birkaç önemli şey öneriyor:

 • Güneşin doğuşuyla birlikte uyanın (veya en azından alışık olduğunuzdan daha erken);
 • Sabahları kendinize en az 10 dakika ayırın.

Yazarın tüm ipuçlarını denememeye karar verdim (faydasız olduklarını düşündüğümden değil), aksine sabah rutinimi oluşturmaya karar verdim. (En sevdiğim müziği patlatırken her sabah kahvaltıda 30 dakika, sonra yogamı pratik et)

Kendi rutininizi tasarlamanızı öneririm, ancak şunları eklediğinizden emin olun:

 • 8 saatlik iyi uyku
 • düzenli egzersizler
 • aile ve / veya arkadaşlarla geçirilen zaman
 • Hobiler
 • eğitim veya kendini geliştirme
 • izin almak ve gevşemek

‘Alışkanlığın Gücü’nün bana öğrettiği en önemli şey – asla tüm alışkanlıklarınızı aynı anda değiştirmeye çalışmayın. Değişiklikleri yavaş ve kademeli olarak uygulayarak bunu adım adım yapın. Günde 10-15 dakika farklı şeyler deneyin, diğer ipuçlarını araştırın , deneyin ve keyfini çıkarın.

Olumsuz geri bildirimlerle nasıl başa çıkacağınızı öğrenin

Olumsuz geri bildirim, kendini küçümseyen düşüncelerin en önemli kaynağı olduğu için, onu yönetmelisiniz. Sürekli farklı müşterilerle çalışmak bana bir şeyi öğretti – herkesi tatmin edemezsin. “Bu şirket berbat!” Şeklinde bir yorumla tek yıldızlı bir yorum bırakacak bir kişi her zaman olacaktır.

Bir parçanız “Hadi, harika bir iş çıkardın. Bu adam neden bahsettiğini bilmiyor, ”başka bir yanı hep tereddüt ediyor,“ Ya haklıysa? Ya işim gerçekten berbatsa? “

Bu zihniyet yardımcı olmuyor. Olumsuz geri bildirim, kendinizi geliştirmeye teşvik etmeli ancak kendi kendini yok eden düşünceleri yaymaya değil. Bununla başa çıkma stratejim kolaydır ve birkaç temel noktadan oluşur:

 1. Eleştirilere benim kadar duyarlıysanız , olumsuz olanlara odaklanmak yerine, yapılan iş için olumlu referanslara odaklanmalısınız . İşinizle ilgili her güzel şey duyduğunuzda kendinize bir beşlik verin. İyi sözler her zaman büyük bir motivasyon artırıcıdır. Karantina da sıkılmamak önemlidir.
 2. Kişisel olarak olumsuz geribildirim almayın. Her zaman bunun kişiliğinizi kırmak için değil, yalnızca performansınızı iyileştirmek için sunulduğunu unutmayın. Tersi ise, belki yanlış insanlarla çalışıyorsunuzdur.
 3. Olumsuz geri bildirimi, profesyonel gelişim için gerekli olan başka bir bilgi kaynağı olarak düşünün. Zayıf noktalarınız üzerinde çalışmadan ilerlemeniz imkansızdır. Ara sıra yapılan küçük hatalara takıntılı olmayın. Ancak bir model görürseniz, o zaman olumsuz geri bildirimi ciddiye almanız gerekir.
Çalışma stratejinizi yeniden değerlendirin

Ne yazık ki, kötü eleştiriler işte tek endişe kaynağı değildir. İşinize değer verilmemiş ve adil ücret ödenmemişse, beyniniz 7/24 çalışmayı düşünüyorsa, omuzlarınızda çok fazla baskı hissediyorsanız ve desteğiniz yoksa, kötü sözler bardağı taşıran son damla olabilir.

İşte bundan kaçınmak için bazı basit karantina kuralları:

Zamanınıza saygı gösterin ve asla bedavaya çalışmayın

Çoğu zaman, bir startup için çalışan insanlar kendilerini, becerilerini ve zamanlarını küçümseme eğilimindedir. Büyük bir şirkette uzun yıllara dayanan deneyime sahip değilseniz, meslektaşlarınızı etkilemek için her şeyi yapmaya hazırsınız: tüm gece makale üzerinde çalışmak, en sevdiğiniz hobinizden vazgeçmek, parası ödenmeden fazladan saatler çalışmak o.

Açıkçası ben tamamen aynıydım. Ancak gerçek şu ki, kimse buna değer vermiyorsa, bir noktada fazladan mesafe kat etme motivasyonunuzu kaybedeceksiniz. İşte o zaman tükenmişlik kapıyı çalıyor. Bunun sana olmasına izin verme.

Öncelikler belirleyerek kendinizi aşırı yüklemekten kaçının.

İş yükünüzün başa çıkabileceğinizden daha hızlı büyüdüğünü görürseniz, belki bazılarından vazgeçmeli veya bir asistan tutmalısınız. Başkalarından daha iyi yapabileceğinizi düşünseniz bile tüm işi kendi başınıza yapamazsınız.

Gelecekteki benliğinize yardımcı olmak için, yalnızca en yüksek öncelikli görevler üzerinde çalışmalı ve diğerlerini sonraya bırakmalısınız.

Çalışma sürecini optimize edin

Görevlerinize öncelik verdikten sonra, bir sonraki adıma – asıl işi yapmaya hazırsınız. Söylemesi yapmaktan kolay. Dikkat dağıtıcı şeyler her yerde. Facebook’tan bir bildirim alırsanız sonsuzluk havuzuna geri dönersiniz.

 

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.