Startup Girişimleri ve Yaratıcı Beyin

03.12.2020
34
Startup Girişimleri ve Yaratıcı Beyin

Yaratıcılık, kısmen kasıtlı olarak egzersiz yapmak zor olduğu için girişimcilik dünyasında küçümsenen bir beceridir. En büyük çığır açan fikirlerin, tesadüfi bir ilham parıltısının yan ürünü olduğunu düşünüyoruz – odaklanmış bir yaratıcı beyin fırtınası oturumunun son ürünü değil.

Bu fikirden önemli bir çıkarım var. Yaratıcılığı zorlayamazsınız – en azından doğrudan değil ve aynı şekilde bir kontrplak parçasına çivi çakabilirsiniz. Ancak, yaratıcı olma becerinizi büyük ölçüde geliştiren ve egzersizlerinizden ortaya çıkan nihai fikirleri potansiyel olarak geliştirebilen ortamlar ve koşullar yaratabilirsiniz .

Yaratıcı Beyin Fırtınası Neden Bu Kadar Önemli?

Yaratıcı beyin fırtınası, girişim kurucularının uzmanlaşması için önemlidir çünkü işinizi birçok yönden etkileme potansiyeline sahiptir.

Yaratıcı beyin fırtınası yoluyla şunları bulabilirsiniz:

  • Daha iyi bir işletme adı. Bir girişimde karar vereceğiniz ilk şeylerden biri, işletmenin adı ve genel yönüdür. Mükemmel alan adını seçmek ve insanların hatırlayacağı bir marka yaratmak istiyorsanız çekici, heyecan verici ve orijinal bir şeye ihtiyacınız var .
  • Yenilikçi ürün fikirleri. Yaratıcı beyin fırtınası, yeni ürünler için fikir geliştirmenin veya mevcut ürün grubunuzu iyileştirmenin harika bir yoludur.
  • Orijinal pazarlama fikirleri. En iyi pazarlama kampanyaları, kalabalığın arasından sıyrılan kampanyalardır. Ama gerçekten orijinal bir şeyi nasıl bulabilirsin? Yaratıcı beyin fırtınası yardımcı olabilir.
  • Karmaşık problemler için çözümler. İşletmeniz, çözülmesi gereken bir dizi zorlu problemle karşı karşıya kalacak ve bunların tümü basit yollarla çözülemez. Başarılı olmak için yaratıcı fikirlere ve yeni saldırı açılarına ihtiyacınız olacak.

Bu alanların her birinde beyin fırtınası, aşikar olanın geçmişini görmenizi sağlar. Size daha önce başka hiçbir markanın yapmadığı orijinal bir şey bulma şansı verir. Aynı zamanda, ürettiğiniz ilk fikirlerin kusurlarını ve zayıflıklarını görme şansı da verir; bunları, bu külçeleri mükemmel bir şekilde parlatmak için kullanabilirsiniz.

Bunun da ötesinde, bir ekiple yaratıcı bir şekilde beyin fırtınası yapıyorsanız, bu ekip bağları oluşturmak için değerli bir fırsattır. Tek bir sorunu çözmek için birlikte çalışan birden fazla ekip üyeniz olacak. Birbirlerinin bakış açılarını, fikirlerini ve görüşlerini duyacaklar ve ortak bir amaç için işbirliği yapacaklar. Sonuçta bu, doğru yaptığınız sürece ekibinizi daha güçlü hale getirebilir.

Öyleyse yaratıcı bir şekilde beyin fırtınası yapmanın “doğru” yolu nedir?

Doğru Takımı Seçin

Öncelikle doğru takımı seçmelisiniz. Bir beyin fırtınası oturumuna birkaç kişiyi dahil etmek genellikle iyi bir fikirdir çünkü farklı zihinlerden yararlanmanıza olanak tanır. Farklı insanların tipik olarak farklı geçmişleri, farklı uzmanlıkları, farklı görüşleri ve farklı bakış açıları vardır. Bunlar bir araya geldiğinde, çok daha orijinal fikirlerin yaratılmasına neden olabilirler.

Aynı zamanda, grubunuzun çok büyük olmasını da istemezsiniz; Bir odada çok fazla insan varsa, bir seferde tek bir sese odaklanmak zor olacaktır. Aynı zamanda zaman kaybetme eğilimindedir.

Bu sadece sayılarla ilgili değil; ancak, elinizdeki soruna olumlu katkıda bulunma olasılığı en yüksek olan kişileri de seçmeniz gerekir. Bu ekip üyeleri bu konuda bilgili mi? Anlamlı katkıda bulunacak beceri veya deneyime sahipler mi?

Doğru Ortamı ve Ayarı Seçin

Çoğu ekip için, yaratıcı bir beyin fırtınası oturumu için ideal ortam geleneksel bir toplantı odasıdır. Birbirinizin yüzlerini görebilmeli ve yüz yüze katılabilmelisiniz ve fikirlerinizi daha iyi ifade etmek için beyaz tahtalar ve paylaşılan ekranlar gibi araçlara erişebilmelisiniz.

Elbette bu her zaman mümkün değildir . Uzak bir ekiple çalışıyorsanız veya yüz yüze görüşemiyorsanız, tüm insanların eşit şekilde katkıda bulunmasına olanak tanıyan bir iletişim modu kullandığınızdan emin olun. Her insanın kendisini çeşitli şekillerde ifade edebilmesini istersiniz.

Araştırmanızı Önceden Yapın

Sorunu yaratıcı beyin fırtınası toplantısında tanıtmayın. Bunun yerine, toplantıdan çok önce tanıtın. Bu, ekip üyelerinizin bir araya gelmeden çok önce bağımsız olarak kendi araştırmalarını yapmalarına izin verecektir.

Her kişi konuyu tartışmak için ihtiyaç duydukları tüm arka plan bilgileriyle toplantıya gelecektir ve gündeme getirecek bazı fikirleri olabilir. Aksi takdirde, insanları hızlandırmak için toplantının ilk yarısını boşa harcarsınız.

Farklı Tekniklerin Bir Karışımını Uygulayın

İnsanların daha yaratıcı fikirler üretmesine yardımcı olmak için tasarlanmış birçok farklı bireysel teknik vardır. Örneğin, kelime ilişkilendirme pratiği yapabilirsiniz. Kavramları yeni şekillerde birbirine bağlamak için bir fikir ağı kullanabilirsiniz.

Bir şapkadan rastgele kelimeler veya fikirler çıkarabilir ve onlarla çalışmaya çalışabilirsiniz. İlham uyandırmak için yapay zeka destekli bir fikir üreteci bile kullanabilirsiniz .

Bu tekniklerin hiçbiri diğerlerinden kesinlikle daha iyi değildir. Her birinin güçlü ve zayıf yönleri vardır ve bazı yaratıcı beyin fırtınası seansları için diğerlerinden daha uygun olabilir. Hepsinden en iyi şekilde yararlanmak için çeşitli farklı teknikleri denemeyi deneyin.

Dışarıdan İlham Alın

Çok fazla takım bir rutinde sıkışıp kalıyor. Aynı kişilerden katkı alıyorlar. Aynı düşünce kalıplarının kurbanı olurlar. Ve nihayetinde, aynı tür fikirlerle ortaya çıkıyorlar.

Bir sonraki yaratıcılık platosuna geçmek istiyorsanız, dışarıdan ilham almanız gerekir. Bu, başka insanlarla konuşmak, yeni kitaplar okumak ve hatta yeni ilham almak için farklı sanat türleriyle ilgilenmek anlamına gelebilir.

Can Sıkıntısına ve Sessizliğe İzin Verin

En iyi fikirlerimizi neredeyse sessizce ya da sıkıldığımızda bulma eğilimindeyiz. Bir fikri zorlamaya çalışırken veya dikkat dağıtıcı bir ortamda çok düşündüğünüzde, zihniniz yeni bağlantılar kurmak için çok aktiftir.

Fakat problemden bir an uzaklaştığınızda, bu yeni bağlantılar gelişebilir; bu yüzden insanlar duşta klişeleşmiş bir şekilde ustaca fikirler buluyorlar. Kendinize ve ekibinize yeni fikirler geliştirmek için daha fazla can sıkıntısı, daha fazla sessizlik ve daha fazla alan verin.

Tüm Fikirleri Kucaklayın ve Meydan Okuyun

Ekibiniz tarafından ortaya atılan tüm fikirleri hem kucaklamak hem de bunlara meydan okumak önemlidir. Fikirleri kucaklamak tamamen katkıları teşvik etmek ve her fikre tam potansiyeline ulaşmak için zaman ve değerlendirme vermekle ilgilidir.

Ekip üyelerine yeni fikirler ürettikleri için teşekkür edin ve hiçbir şeyi hemen reddetmeyin . Her bir katkıyı düşünerek ve ekip üyelerinin katkıda bulunma konusunda kendilerini iyi hissetmelerini sağlamak için ciddi şekilde zaman ayırın.

Fikir dikkatli bir şekilde değerlendirildikten sonra, ona meydan okuduğunuzdan emin olun. Zayıf yönler nelerdir? Bu fikir nasıl başarısız olabilir? Diğer fikirlere nasıl yığılıyor? Bu, eleştirel bir gözünüzü korumanıza yardımcı olacaktır.

Tekrar ziyaret edin

Bir süre geçtikten sonra onları tekrar ziyaret ederseniz, fikirleri daha objektif olarak göreceksiniz. Takım olarak yeni bir fikir bulduğunuzda, ondan (mümkün olduğunda) bir gün uzakta geçirin ve bu fikri birlikte yeniden gözden geçirin. Muhtemelen birkaç kişi bu fikir hakkında yeni bakış açılarına veya onu genişletmenin yeni yollarına sahip olacaktır.

Geri Bildirim Toplayın ve Geliştirin

Son olarak, yaratıcı beyin fırtınası oturumlarınızın geçmişte nasıl gittiği hakkında ekibinizden geri bildirim toplamak için çaba gösterin. Bu seansların verimli olduğunu düşünüyorlar mı? Fikirlerinin duyulduğunu hissediyorlar mı?

Denemenin daha iyi olacağını düşündükleri teknikler var mı? Bu geri bildirim parçalarını gelecekteki beyin fırtınası oturumlarınıza dahil edin ve gelişmeye devam edin.

Daha iyi yaratıcı beyin fırtınası taktikleri uygulandığında, kuruluşunuz neredeyse anında güçlenecektir. Daha akıllı, daha özgün fikirlere erişiminiz olacak, gelecekte karşılaşacağınız sorunlara daha ustaca çözümler üreteceksiniz ve ekibiniz çok daha yakın ve daha işbirlikçi olacak.

Mükemmel bir düşünce kuruluşunu bir gecede inşa edemeyebilirsiniz, ancak odaklanmış bir çabayla, bu herhangi bir başlangıç ​​için bir olasılıktır.

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.