WordPress Site İle Nasıl Başarılı Olursunuz?

05.12.2020
36
WordPress Site İle Nasıl Başarılı Olursunuz?

Genel web sitesi CMS pazar payının% 19’una sahip olan WordPress , odadaki meşhur fildir.

Ancak WordPress siğillerinden yoksun değildir.

Pazardaki baskın oyuncu olarak, bilgisayar korsanlarının daha yaygın olan bir içerik yönetim sisteminde kötü amaçlı yazılım ve kötü amaçlı kod eklemeleri oluşturma olasılığı daha yüksektir.

Hacking WordPress bir sayı oyunudur. Bir bilgisayar korsanı sayıları baskın bir araç kullanarak oynarsa, başarıya ulaşma olasılıkları çok daha yüksektir. Joomla, Squarespace veya Webflow kullanarak böyle bir strateji izlerlerse, istatistiksel olarak daha az olasıdır.

Daha yakın zamanda, şüphelenmeyen WordPress sitelerinin index.php dosyasına gizli kod ekleyen en son WordPress web sitesi kötü amaçlı yazılım şemasıydı. En sadık WordPress geliştiricileri bile, ana akıma ulaşan bir üründe doğal olarak meydana gelen içsel kusurları kabul edeceklerdir.

WordPress başarısız olabilir ve başarısız olur, ancak yapmadan önce en iyisi, başarısızlığını, içerik kaybını, müşteri verilerinin çalınmasını veya daha kötüsünü önlemek için önleyici tedbirleri düşünmektir. WordPress’in genişletilebilirliğinin bazı zengin özelliklere sahip sitelerin tam potansiyelini deneyimlemesini sınırlaması durumunda, kendi maliyetleri olmadan hız , genişletilebilirlik, güvenlik ve diğer özelliklere olan ihtiyacı karşılayabilecek başka seçenekler olabilir. kutudan çıkan WordPress yapısında basitçe yoktur.

Sitenizi Güvenli Hale Getirin

Hayattaki her şeyde olduğu gibi, önleme bir kilo tedaviye değer. Bu yüzden sigorta poliçeleri satın alıyor ve kanser sağlığı taramaları yapıyoruz. Aynısı web siteniz için de geçerlidir. Düzenli ve yinelenen bir web sitesi bakım programı önermemizin ve temiz bir sağlık faturasıyla geldiğinizden emin olmak için rapor etmemizin nedenlerinden yalnızca biri budur.

Bir WordPress web sitesinin güvenliğini sağlamak, web sitesini doğru sunucuda bulundurmaktan ve bir SSL sertifikası eklemekten daha fazlasıdır. Düzenli olarak sitenin temasının, eklentilerinin ve kodunun uygun olmayan işlev eklemelerine, geri bağlantı eklemelerine, veri yüksek krikosuna veya doğrudan site imhasına maruz kalmamasını garanti etmeyi içerir.

Eklentileri Güncelle ve Kaldır 

Bazı barındırıcılar, bilinen kötü aktör eklentilerini izleyen hizmetler ve bilgisayar korsanlarının daha kolay yararlanabileceği zayıflık alanları olabilecek temel WordPress güncellemelerinin eksikliğini içerir. Bu tür bazı barındırıcılar, tehdit olarak gördükleri kişileri otomatik olarak kaldırır. Sonuç olarak, otomatik olarak yapılmazsa, kalite yönergelerini karşıladıklarından emin olmak için eklenti izleme ve güncellemeleri en az ayda bir yapılmalıdır.

Belirli bir web sitesi için düşünülen herhangi bir WordPress eklentisi, hiç uygulanmadan önce aşağıdakilere göre tartılmalıdır:

  • Bu eklenti , görev açısından kritik olan web sitesine önemli ticari, teknik veya pazarlama değeri sağlıyor mu? Değilse, kurmayın.
  • Bu eklenti, aktif bir geliştirici (veya tercihen geliştirici ekibi ) tarafından düzenli olarak güncellenerek gelecekte de kaliteli varlığını sürdürmesini sağlıyor mu?
  • Eklenti, WordPress topluluğunda bilinen bir tehdit mi (örneğin Truva Atı)? Eklentinin incelemeleri nelerdir?
  • İstenen eklenti diğer eklentilerle iyi çalışıyor mu?
  • Amaçlanan eklenti bir domuz gibi kaynakları kullanıyor mu (örneğin, çok sayıda ön uç Javascript gerektiriyor mu)?
  • Onsuz yaşayabilir misin? Değilse, daha iyi ve daha güvenli bir yedek var mı?

Eklentileri güncellemenin yanı sıra, WordPress CMS’nin yaması ve global güncellemelerinin güncellenmesi de site güvenliği için en son güvenlik protokollerinin uygulanmasını sağlamak için kritik olacaktır. Birinin güncellenmesi diğerinin etkinliğini bozma eğiliminde olabileceğinden, bunların her ikisinin de güncellemelerine aynı anda dikkat edilmelidir.

Uygun Artıklık Protokollerini Uygulayın

Bir site düzgün bir şekilde barındırıldığında, fazladan yedekleme noktaları, WordPress sitenizle ilgili herhangi bir kod eklemesine, hacklemeye veya başka bir soruna karşı harika bir sigorta poliçesi sağlamaya yardımcı olabilir. Canlı veya dev-server web sitesinin hemen yedekleme ve / veya önceki bir sürümüne geri dönme seçeneği de dahil olmak üzere günlük yedekleme noktaları, özellikle bir web sitesi saldırısı veya felaket durumunda son derece yararlı olabilir.

Yedeklilik protokolleri, site dışı yedeklemeleri bile içerebilir ve başarıları için büyük miktarda içeriğe ve işe yatırılan sitelere güvenlik sağlar. Yedekleme yetenekleri ve protokolleri, bir sunucu veya bilgisayar korsanı sorunu durumunda iyi bir güvenlik önlemidir, ancak maalesef WordPress mimarisindeki tüm doğal sorunları çözmezler.

Hız Önemlidir

Arama motorları, site hızının ve diğer temel site verilerinin yalnızca 2021’de algoritmanın bir parçası olacağını, ancak farklı web sitelerini birbirleri arasında sıralamada daha önemli bir rol oynayabileceklerini belirtti. Bu nedenle, site hızı

Her yerde bulunmayan statik site oluşturucuları WordPress’ten çok daha hızlı olma eğilimindedir. Ve hızın, 2021 ve ötesine giden arama başlıkları için kesin bir sıralama faktörü olacağı düşünüldüğünde, yakın gelecekte web sitesi tasarımı söz konusu olduğunda form yerine işlevi dikkate almak faydalı olabilir.

Statik site oluşturuculara taşınan siteler, yalnızca WordPress’te çalışanlardan sekiz kata kadar daha hızlı yükleme hızları bildirdi. Bununla birlikte, Gatsby gibi statik bir site oluşturucusuna geçmek, WordPress sitenizin karmaşıklığına ve içeriğinizin büyüklüğüne bağlı olarak tasarım ve yazılım geliştirme ekibinizden büyük miktarda girdi gerektirebilir.

Site hızını tartışırken, site hızının arama motoru yükleme sürelerini iyileştirmek anlamına gelmediğini, web kullanılabilirliği ve kullanıcı deneyiminin temel bir yönü olduğunu unutmamak önemlidir. Yavaş yüklenen web siteleri kötü bir deneyim sunar. Google ve diğer arama motorları, kullanıcılara en iyi deneyimi sunduklarından emin olmak ister. Site hızı, bu kullanıcı deneyiminin büyük bir bileşenidir.

Downsides

Yukarıdakilerin tümü WordPress’i CMS dünyasının pisliği gibi gösteriyor gibi görünse de, gerçek şu ki, WordPress hala geliştirici topluluğunu bir heyelan tarafından esir tutuyor. Her yerde bulunması, WordPress’in başarısını görmeyi taahhüt eden geliştiriciler ve tasarımcılardan oluşan bir ekosistem yarattı.

Ancak başarısı aynı zamanda düşüşüdür. WordPress ne kadar başarılı olursa, bilgisayar korsanlarının, çoğu durumda, bir web sitesi düzgün çalışmadığında geçim kaynakları önemli ve olumsuz etkilenebilecek küçük işletme sahipleri olan cahil ve şüphe duymayan kurbanları istismar etmek için kullanma olasılığı o kadar artar.

Buna ek olarak, eski bir web sitesinin taşınması, yeniden tasarlanması veya yeniden geliştirilmesi hakkında ne zaman tartışılsa – ne kadar basit yapmayı planladığınızdan bağımsız olarak – böyle bir projenin doğru şekilde uygulandığını görmek için her zaman önemli zaman ve parasal maliyetler vardır. Bunların tümü, diğer alternatif daha statik seçenekler için hız ve güvenlik sorularına karşı tartılması gereken faktörlerdir.

Dikkate Alınacak WordPress Alternatifleri

Bu sadece istenmeyen WordPress hatalarını önlemek veya düzeltmekle ilgili değildir. Daha da önemlisi ve her zaman en önemli şey, kullanıcılara mümkün olan en iyi deneyimi sağlama ihtiyacıdır. WordPress güvenlikte başarısız olabilir ve site hızında başarısız olabilir . WordPress’e alternatif olabilecek bilinen miktarlar arasında Joomla, Drupal, Squarespace ve Webflow bulunur.

Ek olarak, statik site oluşturucuları – WordPress ile bir CMS olarak birleşenler bile (örneğin Next.js, Hugo, Gatsby & Jekyll) standart bir WordPress kurulumunda şu anda bulunmayan ek bir güvenlik katmanı ve hız geliştirmeleri sağlayabilir.

Bununla birlikte, kendi durumunuz ve özellik ihtiyaçlarınız en iyi şekilde, web sitesi neofiti için hayatı kolaylaştıran (ve genellikle daha ucuz) kullanıma hazır temalar, eklentiler ve WSYWIG yaratıcıları tarafından karşılanabilir. Ancak hız ve güvenlik söz konusu olduğunda, WordPress’in başarısızlığına karşı kesin çözümler ve alternatifler vardır.

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.