Marka Adınız Neden Önemli Olmalı?

07.12.2020
27
Marka Adınız Neden Önemli Olmalı?

Doğru ilk izlenimi yaratmak için hepimiz ikinci şanslar elde edebilseydik, ilk izlenimler o kadar önemli olmazdı. Ancak bu asla böyle değildir, dolayısıyla insanların işletmenizle ilk temaslarının unutulmaz olmasını sağlama ihtiyacı. Bu ilk temas genellikle marka adınızdır. İşte marka adınızın neden önemli olduğu ve kimsenin size söylemediği dört şey.

Marka Adınız Önemlidir

Hiç şüphe yok ki marka adınız önemlidir. Marka adınızın ne kadar önemli olduğunu bilerek, etkileyici olduğundan emin olmak istersiniz. Bunu yapmak, incelik, yaratıcılık ve ilgili araştırmanın bir karışımını gerektirir.

Marka kimliğinizin marka adınız ile tipik hale getirildiği şekliyle marka kimliğiniz, markanızı mümkün olan en iyi ışıkta temsil etmek, büyüme ve olası genişleme için yer açmak ve aynı zamanda zaman içinde alakalı kalmak için dikkatlice ve kapsamlı bir şekilde uygulanmalıdır.

Kaçınılması gereken birkaç marka adı hatası var , ancak aşağıda kimsenin size marka adınız hakkında söylemeyeceği dört şey var.

1. Marka adınız, hikaye başlığınızdır

Doğru ambalajı olmayan iyi bir ürün, yalnızca doğru kitleye ulaşmakta başarısız olmakla kalmaz, aynı zamanda ürünün kalitesini de zayıflatır. Bazı işletme sahipleri, insanların işlerinin ne hakkında olduğunu tahmin etmelerine neden olan marka isimleri seçerler.

Herkes meşgul, markanız için endişelenmeyecek kadar meşgul. İnsanların dikkat süresi her zamankinden daha kısa ve çok fazla bilgi, dikkatleri için rekabet ediyor. Markanız sizi diğerlerinden ayırabilmeli ve marka özünüzü bir bakışta ifade edebilmelidir.

Markanız bir hikaye. Hedef kitlenizi bu yolculuğa sizinle gelmeye davet ediyorsunuz. Hikayenizin başlığına benzer, açık, kesin ve ikna edici bir marka adı seçerek takip etmelerini kolaylaştırın

2. Marka adınız bir cevaba ilham vermelidir

İnsanlar duygusal varlıklardır. Duygularımız doğrultusunda hareket eder ve zihnimizde rasyonelleştiririz. Bu, şeylere ilk tepkimizdir, duygulara dayanır. Satın alma kararları bile duygulara dayalıdır. İnsanların her zaman koka-kola gibi gazlı içeceklere ihtiyacı yoktur, yaşamak için gerekli bir gereklilik değildir. Ancak tadın yarattığı duygu, özellikle de soğuk olduğunda, insanların onun peşine düşmesini sağlar.

Markanız çok ileri gidecekse, marka adınız insanlardan bir yanıt alabilmelidir. İnsanların harekete geçmek istemesi için aktif ve canlı olması gerekir. İnsanlar bir şey yapmak istemezlerse, hiçbir şey yapmazlar.

İnsanlar olarak, hakkında hiçbir şey hissetmediğimiz bir şeye neredeyse hiç cevap vermeyiz. Marka adınız ilginç ve büyüleyici olmalıdır.

Bunu başarmanın bir yolu, hedef kitlenizin kullandığı günlük kelimelerle tutarlı bir marka adı seçmektir. Bu şekilde marka adınız belirdiğinde, markanızın neyle ilgili olduğu ve hangi eylemleri gerçekleştirmeleri gerektiği konusunda zaten bir fikirleri olur. Her iyi hikaye gibi, siz de izleyicilerinizin harekete geçmesini istersiniz.

3. Bir gizem fikri düşünün

Bazen insanların markanız hakkında konuşmasına neden olan sihirli değnek biraz gizemlidir. Evet, insanların dikkat süresi azaldı, ancak ilgilerini çeken bir şeyin ayrıntılarını öğrenmek için bir saniye daha harcayabilirler.

Sayfa görüntülemeleri ve sitede geçirilen süre yerine okuyucuların üretkenliğini artıracak şekilde ilgili bilgileri sağlamaya odaklanan yeni nesil teknoloji medya şirketlerini oluşturmaya odaklanan bir marka olan SDN gibi bir marka adı düşünün . Marka adı, hedef kitlelerindeki insanların günlük olarak kullandıkları kelimelerin birleşimidir, ancak kulağa zıt gibi gelen iki kelimeyle biraz gizem ortaya koymaktadır.

Buradaki anahtar, mümkün olduğunca alakalı anahtar kelimelerin ustaca bir karışımıdır. Ancak, anahtar kelimeleri telaffuz etmeleri veya hatırlamaları zor olacak kadar ince ayar yapma cazibesine karşı koyun. Telaffuz edildiğinde kulağa hoş gelebilir, ancak insanların firma adınızın doğru yazılışını tahmin etmesini istemezsiniz.  Kolayca ilişkilendirilebilir ve okunabilir sınırlar içinde kalın.

4. Bir marka adlandırma platformu kullanın

Markanız için doğru adı seçmeye çalışırken bir adlandırma platformu kullanmanın yanlış bir tarafı yoktur. Bir firma adlandırma platformu, sisteme koyduğunuz anahtar kelimelere bağlı olarak bir dizi seçenek arasından seçim yapmanızı sağlar.

Farklı işletme adlandırma hizmetleri, farklı adlandırma yöntemleri sunar. Bazıları, işletmenizi temsil eden ve bu anahtar kelimeleri kullanan anahtar kelimeler gerektirir; platform, firmanız için işe yarayabilecek ad seçenekleri ve kombinasyonları oluşturur. Bu tür hizmetlere genellikle işletme adı oluşturucu denir. Örneğin, NameOyster adlar oluşturmak için yapay zeka kullanır ve bunlar genellikle ücretsizdir.

Diğer hizmetler, işinizle ilgili daha fazla ayrıntı gerektirir ve sizden yaratıcı bir özet doldurmanızı ister. Bu hizmet genellikle bir makine yerine gerçek insanların yaratıcı zihinlerini kullanır. Bir adlandırma hizmetinin güzel yanı, bir oluşturucuya kıyasla isim fikirlerinin yaratıcılığıdır.

Genellikle benzersiz ve özel isim fikirleri sunarlar. Örneğin, Yepyeni Ad , yaratıcı insanların bir ödül kazanmak için rekabet etmesini sağlamak için yarışmaları kullanır. Gerçek insanlar yüzlerce özgün ve yenilikçi fikir önerir ve siz en iyisini seçip onları ödüllendirirsiniz. Bu yöntem genellikle daha kaliteli isimler sunar çünkü insanlar sizin özel ihtiyaçlarınıza göre teslim etmeleri gerektiğini bilirler.

Bu hizmetler aynı zamanda yalnızca mevcut ad seçeneklerini önermek, kullanılabilirliği doğrulama stresini ortadan kaldırmak ve işletmeniz için benzersiz ve mükemmel bir ad bulmanın kesin bir yolunu sağlamak üzere tasarlanmıştır.

5. Mevcut araçlardan yararlanın

İnternetin destekleyici araçlara sahip olmadığı, yapmak isteyeceğiniz neredeyse hiçbir şey yok. Yapmanız gereken tek şey, alakalı anahtar kelimelerle donanmak, bunları çevrimiçi bir araca eklemek ve mevcut seçeneklerden birini seçmek.

Google Trendler ile mevcut ve geçmiş trendleri arayabilir ve görüntüleyebilirsiniz. Bu size, önerilen firma adınız doğrultusunda insanların daha önce ne aradıkları hakkında bir fikir verecektir. Bununla, firma adı seçiminizde daha güçlü olursunuz.

Google ve arama sonuçları, herhangi bir firma için işe yarayabilecek kelime kombinasyonlarının genel bir görünümünü sağlayan başka araçlara sahiptir.

Sonuç olarak markanız bir hikaye, müşterilerinize ve hedef kitlenize anlattığınız bir hikaye . İyi bir hikaye, farklı unsurların bir karışımıdır, hikayenin başlığı – marka adınız, en önemli unsurlardan biridir. Bu yazıda paylaşılan ipuçlarından yararlanarak doğru anlayın ve markanızı güçlendirin.

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.