KADININ BİREYSELLEŞTİRİLEMEMESİ!!!

21.02.2021
21

    Hayat hikayen aslında anne karnında başlar ama mezarda dahi bitmez çünkü sen bir kadınsındır. Her koşulda ne olursa olsun omuzlarına o kadar ağır yükler yüklenir ki kimse sormaz kadın neydi diye fiziksel olarak bir erkekten güçsüz olabilir ama bedeni o yükü taşımaya o kadar alışmıştır ki şikayet etmeye bile hakkı yoktur. 

   Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı rapora göre sınırlı bir eğitim görmüş, aşırı alkol tüketen, çocukluğunda istismara uğramış, annesinin aile içi şiddete maruz kaldığını görmüş ve kadınlar üzerinde hak görme anlayışına sahip erkeklerin şiddete daha meyilli bireyler oldukları açıklanmıştır. Ataerkilliğin hüküm sürdüğü toplum yapısı içerisinde kadın kendine bir yer bulamamakta. Gereken koşullar oluşturulduktan sonra hiçbir kadının bir başkasının korumasına ihtiyacı olmadığı ritüelini ataerkil yapı kabullenmeyip hegomanyasını her zaman ve her koşulda sürdürerek kadının toplumda ki yerini hiçe saymakta ve kadını yanlızca cinsel bir obje olarak görmekten kaçınmamaktadır. 

   Hem psikolojik şiddete hem de fiziksel şiddete maruz kalan binlerce kadın çocuklarının gözü önünde öldürülürken kendi egosunu tatmin edemeyen bireylerin kurbanı olmaktadırlar. Cinsiyetçi yapı içerisinde dünya 87,000 kadın cinayeti işlenirken, Türkiye’de ise sadece 2019 yılında 294 kadın cinayete kurban gitmiştir 

 

 

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.